روزهای انقلاب سوریه/ فیلم یک تظاهرات با زيرنويس فارسی

دستگاه تبليغاتي حكومت بشار اسد از آغاز اعتراضات در سال 2011 مخالفين را تركيبي از تروريستها و جهاديهاي القاعده و هواداران اسرائيل ميخواند و بدینوسیله سرکوب خونین تظاهراتهای مدنی را توجیه میکرد. این رویه ای است که اکنون نیز پس از گذشت 4 سال توسط رسانه های پروپگاند سوریه و ایران تعقیب میشود. درباره اینکه مردم سوریه چه میگفتند و چه میخواستند مطالب بسیاری توسط تحلیلگران نوشته شده است، با این حال پوشیده نیست که هيچكس بهتر از خود تظاهرکنندگان نميتواند به سوالها درباره ماهیت انقلاب و چگونگی آن جواب دهد.
در این میان تصاویر بسياري از تظاهراتهاي مخالفين سوري وجود دارد اما عموما براي بيننده اي كه زبان عربي نداند چندان واضح نيست كه تظاهركنندگان چه ميخواهند و چه ميگويند. از اين جهت براي يكي از آنها به فارسي زيرنويس گذاشته ام تا علاوه بر حال و هواي تجمع، بيننده بتواند متوجه حرفهاي انقلابيون بشود.
فیلم کوتاه زیر يكي از جمعه هاي پي در پي اعتراضي در شهر بنش در استان ادلب را نشان میدهد و زمان آن برميگردد به یک سال پس از آغاز اعتراضات؛ 9 مارس 2012. در اين مقطع زماني شمار قربانیان از مرز 7 هزار تن عبور كرده است و ارتش آزاد برای محافظت از تظاهرکنندگان تشکیل شده است. کسی که در حال خواندن شعارهاست محمدالبنشی یا ابواحمد است ملقب به «قاشوش شهر بنش».ابراهیم قاشوش شاعر کشته شده ی انقلاب سوریه بود که پرداختن به او مطلبی جداگانه طلب میکند.
این تظاهرات را همینطور میتوانید روی يوتيوب ببينيد:
http://goo.gl/QNKJWk

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s