2015-03-19 @ 14:09:03

ایران و فاز جدید تجهيزات نظامي در سوريه
روز 9 مارس برای ساکنین شهر تلبیسه در شمال استان حمص روزی عادی به شمار می‌آمد؛ هواپیماهای ارتش بر فرازشهر ظاهر شدند و بار دیگر حمام خون به راه انداختند(هشدار:فیلم دلخراش http://goo.gl/fuHkH0 ). با این حال از نظر یک نفر که داشت به هنگام حمله از آسمان فیلم می‌گرفت امری غیرعادی جلوه کرد: هواپیما شباهتی به نمونه‌ روزهای پیش نداشت و به همین دلیل تصمیم گرفت عنوان فیلم (http://goo.gl/KgV68E )را در یوتیوب بگذارد «حمله هوائی به شهر با نوع جدیدی از هواپیما». این تیتر توجه Bellingcat، مرکز تحلیل نظامی جنگ سوریه مستقر در بریتانیا را جلب کرد و تحقیق درباره نوع جنگنده شروع شد.
پیش از این ثابت شده بود که ایران هلیکوپترهای 17- اس ارتش سوریه را به صفحات زرهی و دوربین‌های FLIR مجهز می‌کند و پهپادهای یاسر، مهاجر4 و شاهد 129 در سوریه دیده شده بودند و هواپیمای ایلیوشن Il-76TD نیز که از طرف ایران در خدمت ارتش سوریه قرار گرفته است به کرات مشاهده شده بود، اما این نوع هواپیما با این که اسمش بر سر زبانها بود تا به حال رویت نشده بود.
دو سال پیش روزنامه الزمان، چاپ بغداد، از قول مقامات عراقی نوشته بود (http://goo.gl/OhZg7h ) که ایران 32 هواپیماهای سوخوی SU-22s را که عراق در ژوئیه سال 1991 در زمان عملیات طوفان صحرا برای در امان ماندن از حملات هوائی آمریکا به ایران منتقل کرده بود و سالها در پایگاهی در حوالی شیراز خاک می‌خوردند، در اختیار ارتش سوریه قرار داده است. منبع اضافه کرده بود که بسیاری از این هواپیماها به خاطر از دور خارج شدن و هزینه بالای راه‌اندازی برای پرواز مجدد، در سوریه از هم باز و اوراق شده و قطعات آنها برای جنگنده‌های دیگر ارتش آن کشور استفاده می‌شوند.
مدتی بعد از این استرداد، در سال 2013، نیروی هوائی سپاه پاسداران تصمیم گرفت 10 هواپیمای باقیمانده در ایران را وارد فاز عملیاتی کند. دستکم 6 خلبان ایرانی برای آموزش پرواز به بلاروس رفتند اما چندماه پیش به ناگهان برنامه متوقف شد و خبر آمد که هواپیماها طبق دستور به سوریه منتقل شده‌اند. با این حال تا روز 9 مارس رد آنها در آسمان گرفته نشده بود و می‌توان تلبیسه را نخستین محل عملیات این جنگنده‌ها نامید.
اطلاعات فنی بیشتر را اینجا بخوانید:
http://goo.gl/tciYPG
عکس اصلی: هواپیمای دیده شده در تلبیسه، 9 مارس 2015
عکس راست: جسد حسن نضال العرفان، کودک کشته شده در حمله.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s