سالگرد قتل عام حوله

در تقویم رخدادهای سوریه کمتر روزی است که یادآور قتل عامی نباشد، با این حال بعضی روزها در حافظه تاریخی سالهای حکومت بشار اسد ثبت شده اند. قتل عام 108 نفری در منطقه حوله در استان حمص بدست نیروهای حکومتی یکی از این روزهاست.
منطقه حوله در شمال حمص از اولین مناطقی بود که انقلاب سوریه در آنجا شروع شد. با ادامه ی تظاهراتهای اعتراضی، سرکوب خونین آن و تشکیل ارتش آزاد برای دفاع از جان غیرنظامیان، بسیاری از سربازان این ناحیه از ارتش جدا شدند و به ارتش آزاد پیوستند.
سه سال پیش در چنین زمانی، 25 می 2012، پس از یک تظاهرات اعتراضی در روستای تلدو در حوله که با شلیک نیروهای امنیتی متفرق شد، طبق گزارش سازمان ملل شبه نظامیان موسوم به شبیحه با همکاری نظامیان ارتش از روستای مجاور علوی نشین القبو حوالی حدود ساعت 7 شب وارد شدند و خانه به خانه جلو آمدند و هرکس را که در خانه ها یافتند با شلیک گلوله یا ضربه کارد و تبر کشتند و سر شماری را از تن جدا کردند. عکسها و فیلمهایی که از صحنه های پس از جنایت با دوربینهای موبایل اهالی برداشته شدند از نظر شدت فاجعه بار بودن نه تنها سوریه، که جهان را تکان دادند. (برای دسترسی به آنها: واژه ی «مجزرة الحولة») در مجموع 49 کودک، 34 زن و 25 مرد کشته شدند. به دنبال این اتفاق آمریکا، انگلیس و 10 عضو دیگر اتحادیه اروپا دیپلماتهای دولت سوریه را از کشورشان اخراج کردند و کمیته حقیقت یاب سازمان ملل پس از سه ماه در گزارش آگوست 2012 خود عامل حادثه را حکومت بشار اسد و شبه نظامیان وابسته به آن اعلام کرد.(http://goo.gl/R7PRBn) قتل عام حوله یکی از نقاط زمانی بود که در کرونولوژی انقلاب سوریه فاز را به نقطه بدون بازگشت رساند.
بعد از گذشت سه سال شماری از خود میپرسند چطور سوریه به اینجا رسید و یا چرا افراد عادی روز به روز بیشتر سلاح دست گرفتند و به جنگ اسد رفتند؟
پاسخ همه اینها در تقویم تاریخ است که هر روزش به نام یکی از این اتفاقات ثبت شده است. در این مقطع زمانی شمار غیرنظامیان کشته شده در سوریه قریب 17 هزار تن بود و بسیاری قتل عام حوله را اوج قساوت رژیم بشار اسد قلمداد میکردند.
عصر گاز سارین و بمبهای بشکه ای در راه بود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s