2015-10-29 @ 22:33:21

روشنفکران ایرانی علیه دخالت نظامی در سوریه-1
مرتضی کاظمیان، فعال مدنی و ملی‌مذهبی، در مقاله‌ای با عنوان » سپاه در سوریه؛ با کدام مجوز؟» که در وبسایت روزآنلاین منتشر شده است به موضع گیری علیه دخالت نظامی سپاه پاسداران ایران در سوریه پرداخته است.
او در بخش‌هایی از این مقاله با انتقاد از جوّ امنیتی موجود، فعالین جامعه مدنی ایران را به پرسشگری درباره حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه فراخوانده و هشدار داده است که ادامه وضع فعلی عوارض سوء‌ خود را بر سر ایران آوار خواهد کرد:
«رهبر جمهوری اسلامی مکرر این ملاحظه را مطرح کرده که ایران از سوریه حمایت می‌کند چون این کشور را «خط مقاومت» در برابر اسرائیل می‌داند…اما «عمق استراتژی» و «خط مقاومت»ی که اقتدارگرایان حاکم در جمهوری اسلامی تعریف کرده‌اند، چه نسبتی با منافع ملی دارد، و در کدام گفت‌وگوی توأم با امنیت در داخل کشور، و در روند کدام مناسبات دموکراتیک تعریف و اتخاذ شده است؟
ریخت‌وپاش نظامی و هزینه‌کرد در کشوری که حتی «همسایه»ی ایران نیست… برای رهبر جمهوری اسلامی و نظامی ـ امنیتی‌های همسو و گرداگرد، توجیه دارد. ابراز وجود و ایفای نقش به‌مثابه‌ی «بازیگر» در منطقه، امتیازگیری از غرب و رقبای سیاسی، و تداوم رژیم اقتدارگرا. اما برای مردم ایران چه مابه‌ازایی دارد؟ برای جوانان جویای کار، روستاییان تشنه‌ی آب، کودکان دچار سوء‌تغذیه، حاشیه‌نشین‌های شهرهای بزرگ و چرخ‌های راکد صنعت و…؟ پاسخ چندان دشوار نیست: هیچ.
کانون مرکزی قدرت در جمهوری اسلامی به‌شکل رسمی و علنی، نظامی‌گری در منطقه را ـ به‌ویژه پس از تغییر روش در ماجراجویی هسته‌ای ـ در دستور کار قرار داده‌؛ بدون مجوز از ایرانیان، بی هیچ ‌اعتنا به افکار عمومی در ایران، رها از هر قید و بندی در قبال جامعه‌ای که مالیات می‌دهد و تاوان مستقیم و غیرمستقیم سیاست‌های امنیتی حاکمان را، و بی‌آنکه اجازه‌ی اظهارنظر و داوری شهروندان را فراهم سازد.»

متن کامل مقاله را می‌‌توانید اینجا بخوانید: http://goo.gl/wGXT3I
* صفحه گزارش جنگ از این پس در کنار روند معمول خود، به بازتاب واکنش‌های فعالین جامعه روشنفکری ایران نسبت به دخالت نظامی در سوریه خواهد پرداخت.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s