2016-01-31 @ 01:05:01

مخالفان مسلح سوری فیلمی از دو ایرانی اسیر شده در جنوب حلب را منتشر کرده اند.
احمد محمدی و فریدون احمدی که در جریان عملیات نیروهای سپاه پاسداران در نزدیکی خان طومان در جنوب حلب بدست اعضای گروه فیلق الشام اسیر شده اند در فیلم از مقامات ایران میخواهند که انها را مبادله کنند. پیش از این عکسهایی از انان به هنگام دستگیری در میدان جنگ منتشر شده بود.
سپاه پاسداران در جنوب حلب به صورت عمده با گروههای زیرشاخه ی «اتاق عملیات فتح حلب» درگیر است و فیلق الشام که در طبقه بندیهای رایج گروههای درگیر در جنگ داخلی جزو «اسلامگرایان میانه روی سوری» نزدیک به ارتش آزاد محسوب میشود عضوی از این اتاق است. این گروه همزمان در شمال حلب علیه داعش در حال جنگ است.
تشکیل فیلق الشام در سال ۲۰۱۴ توسط اتحادی از ۱۹ گروه مخالف بشار اسد اولین تلاش بزرگ برای یکپارچه کردن گروههای اسلامگرای عموما غیرسلفی بود که در ضمن ادعای دفاع از مذهب٫ دموکراسی را ترویج میکردند و بر مبارزه با افراطی گری متمرکز بودند ( در مقابل جبهه اسلامیه متشکل از سلفی-محافظه کاران که حکومت برپایه ی شریعت را به عنوان شعار اصلی خود انتخاب کرده بودند)
بعد از اعلام خلافت اسلامی توسط داعش در تابستان ۲۰۱۴ ٫ عربستان سعودی ( زیر فشار غرب) برای مقابله با موج پدیدار شدن نیروهای سلفی-جهادی٫ سیاستی اتخاذ کرد که از گروههای اسلامی سوری الاصل که علیه بشار اسد میجنگیدند همزمان به عنوان نیرویی برای مقابله با داعش و النصره استفاده کند. سیاست حمایت مالی و نظامی عربستان در حومه دمشق با تقویت جیش الاسلام و رهبرش زهران علوش همراه شد تا بتواند النصره را ایزوله سازد٬ در شمال این فیلق الشام بود که فرماندهان اولیه آن تلاش کردند با بریدن شاخه های ارتباطی خود با اخوان المسلمین حمایت تسلیحاتی و مالی عربستان را به خود جلب کنند و در این راه موفق نیز بودند. از آن سو ورود این گروه به جیش الفتح و سپس خروج آن نیز در همین راستا تلاشی بود تا بالانس قدرت در ادلب در محیطی که گروههای حمایت شده از سوی ترکیه و قطر و بصورت خاص احرارالشام و جبهه النصره دست بالا را داشتند حفظ شود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s