2016-02-25 @ 08:57:54

افغان‌های اسیر در سوریه: به‌ حال خود رهاشدگان جنگ داخلی
در روزهای اخیر اخباری پیرامون سرنوشت چهار افغان مقیم ایران عضو تیپ فاطمیون سپاه پاسداران که یازده ماه پیش در جریان عملیات در نزدیکی شهر بصری‌الحریر در استان درعا بدست نیروهای وابسته به ارتش آزاد اسیر شدند منتشر شده است.
کسانی که از گذشته صفحه گزارش جنگ را تعقیب می‌کنند به یاد دارند که حيدر محمدي، سخي ميرالله قلي، عنايت حسيني و عباس وفايي در جنگ با گروه «فرقه‌ عامود حوران» جبهه جنوب ارتش آزاد (فیلم: https://goo.gl/anwjIU ) اسیر شدند و سپس به فاصله چند هفته فیلمی از آن‌ها منتشر شد که از مقامات ایران و حکومت اسد درخواست می‌کردند آن‌ها را مبادله کنند ( https://goo.gl/Oq8Hs5 )
گرچه مبادله‌ی اسرای نظامی ایرانی، لبنانی و سوری با زنان و کودکان زیر ۱۸ سال محبوس در زندان‌های حکومت سوریه امری رایج به شمار می‌رود، این تبادل در مورد افغان‌ها صادق نیست و غالبا به صورت سرگردان و بلاتکلیف برای مدت‌ها در اختیار مخالفان مسلح سوری باقی می‌مانند. شاخص‌ترین نمونه‌ی آن، مورد مرادعلی حمیدی است که در اکتبر ۲۰۱۴ اسیر شد ( https://goo.gl/Q720S1 ) نشریه‌ی اشپیگل آلمان در گزارشی از قول عبدالقادر فلاص عضو گروه مخالفان اسد در حلب برای مذاکره بر سر مبادله‌ی او نوشته بود:
«قبلا افسران سوری را با زندانی‌هایمان مبادله کرده‌ایم و حکومت هم به طور خاص آماده است که بر سر آزادی جنگجویان اسیر ایرانی و لبنانی مذاکره کند. اما برای افغان‌ها هیچ. با صلیب سرخ بین‌المللی هم مکاتبه کرده‌ایم ولی باز هم هیچ. این دو نفر احتمالا تا پایان جنگ با ما خواهند ماند. افسر ارتش سوریه پای تلفن در جواب درخواست مبادله به من گفت هر کار دلتان می‌خواهد باهاشان بکنید. می‌توانید بکشیدشان. اینها فقط مزدورند، می‌توانیم برایتان هزاران تن از آن‌ها را بفرستیم.»» ( https://goo.gl/16Yf3w )
در مورد این ۴ تن نیز به نظر می‌رسد ماجرایی مشابه تکرار شده است. در روزهای اخیر نخست رسانه‌های محلی به نقل از «عقاب مالک» از مقامات نظامی گروه عامود حوران گفته‌اند که درخواست آنان برای مبادله‌ی اسرای افغان از سوی ایران و دولت سوریه بی‌پاسخ مانده‌ است و پس از مدتها بلاتکلیفی قصد دارند این افراد را تحویل یک سازمان بین‌المللی دهند. پس از انتشار این خبر و واکنش‌ها، سرتیپ کاسم الحریری فرمانده‌ی این گروه اخبار پیرامون تحویل آنان را تکذیب کرد ( http://goo.gl/FZq3FA ) و به نظر می‌رسد سرنوشت به‌حال‌خود‌رهاشدگان افغان همچنان در حالت بلاتکلیفی قرار دارد.
فیلم زیر که به تازگی منتشر شده است و مربوط به دو روز پیش است این چهار تن را در مکان نگهداری آنان نشان می‌دهد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s