ايران و محاصره ي حلب

سخن گفتن از اوضاع امروز حلب بدون اشاره به پيشينيه ي تلاش و نقش كليدي ايران براي محاصره ي اين شهر در طول ساليان اخير امكان پذير نخواهد بود. رويدادهاي اخير شمال حلب نه امري مجزا، كه تازه ترين مورد از سلسله كوششهاي دنباله دار ايران با همكاري ارتش سوريه در جهت تحقق اين امر است.
فيلم زير كه سال گذشته در فوريه ٢٠١٥ ضبط شده است، مصطفي صدرزاده جنگجوي ايراني را در ميانه ي درگيري در پشت خاكريزي در منطقه «مخيم حندرات» شمال حلب، چسبيده به مزارع ملاح، نشان ميدهد كه با حرفهاي خود خطاب به دوربين پيروزي قريب الوقوع را نويد ميدهد: » حلب در حال محاصره شدن كامل است، انشالله›.
در آن حمله نيروهاي وابسته به ايران نتوانستند مخيم حندرات را از كنترل مخالفان مسلح سوري خارج كنند، بدون رسيدن به جاده كاستيلو از مزارع جنوبي ملاح با دادن تلفات عقب نشستند و مصطفي صدرزاده خود نيز مدتي بعد در جريان عمليات اكتبر ايران در جنوب حلب كشته شد و تحقق آرزوي محاصره ي حلب را نديد.
از منظري ديگر اين فيلم، كه آشكارترين سند مشاركت ايران در شكل دادن محاصره ها و قحطي هاي مرگبار در خاك سوريه است، ادعاهاي دستگاه تبليغات سپاه پاسداران در همسان سازي «مدافعان حرم» و سربازان ايران در زمانه ي جنگ ايران و عراق را به چالش كشيده و تفاوت آنان را برجسته ميكند؛ نسلي كه در راه محاصره كردن حلب مي جنگند، در تقابل با نسلي كه براي شكستن محاصره ي آبادان جان دادند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s