رسانه بی‌بی‌سی فارسی و دست بردن در ترجمه اخبار

در همان حال که ارتش سوریه و نیروهای وابسته به ایران با قطع جاده کاستیلو تنها راه حلب شرقی به جهان خارج، قریب ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار ساکن این منطقه را محاصره کرده‌اند و سازمان ملل نسبت به بروز فاجعه انسانی هشدار داده است (http://goo.gl/tnppKg)، خبرنگاران رسانه‌های فارسی‌زبان با دستکاری در اخبار، حتی اخبار تولیدی رسانه‌های مادر، روایتی متفاوت از وقایع را به مخاطبان فارسی‌زبان خود ارائه می‌دهند.
مقایسه خبر سرویس‌ جهانی بی‌بی‌سی در باب محاصره حلب با ترجمه آن در سرویس فارسی نشان می‌دهد در تیتر ‌اصلی با عنوان «آتش ارتش، راه اصلی حلب را قطع کرده است»،(http://goo.gl/ayz3o9) در نسخه فارسی دست برده شده است و عبارت «راه اصلی حلب» به «راه ارتباطی شورشیان حلب» تغییر یافته است. (http://goo.gl/LnrdpP). عبارت «محل زندگی ۳۰۰ هزار نفر» نیز که در نسخه انگلیسی خبر بی‌بی‌سی آمده است از درون متن فارسی برداشته شده است و نقطه ثقل خبر در زبان اصلی که بر محاصره قریب‌الوقوع غیرنظامیان شهر متمرکز است با اضافه کردن عباراتی نظیر «راه ارتباطی شورشیان با جهان خارج، مسیر ارتباطی آن‌ها با سایر نقاط سوریه، جاده تدارکاتی شورشیان» تغییر کرده است. سه عبارتی که در متن انگلیسی وجود ندارند.
این شیوه‌ی روائی از شهری در آستانه‌ی قحطی، از الگوی واحدی تبعیت می‌کند که پیش از همه توسط عاملان محاصره و دستگاه تبلیغات ائتلاف ایران-اسد-روسیه ترویج می‌شود. هواداران این جریان در رسانه‌ها یا شبکه‌های اجتماعی (در قامت روزنامه‌نگار، خبرنگار، گزارشگر یا تحلیل‌گر) کمابیش با اندکی تغییر همان الگوریتم را پی می‌گیرند.
در حقیقت انجام اعمال هولناک در جنگ داخلی، نظیر محاصره‌ی شهر با صدها هزار غیرنظامی داخل آن، امری نیست که هر ارتشی بتواند افکار عمومی را در گام نخست به آن قانع کند. این بسته به کفایت کارکرد دستگاه تبلیغات نیروی مهاجم دارد که چگونه بتواند اعمال فرای حد تصور را در ذهن مخاطبین جا انداخته و آنان را به مرور زمان با خود همراه کند. این عملکرد ممکن است در نگاه اول در نظر مخاطب عام جلوه نکند، اما بدلیل هدفمند بودن، سیستماتیک بودن و اعتبار رسانه‌های واسط و ناقل آرام آرام می‌تواند به افکار عمومی در باب حادثه جهت دهد.
برای این مهم کافی است تصویر جنگ داخلی از دریچه‌ی چشم ائتلاف ایران-اسد-روسیه به مخاطبان عرضه شود تا تمام خاک سوریه هدف مشروع به حساب آید و افکار عمومی نیز در واکنش مردد شود: نه راه حلب، بلکه راه تدارکاتی شورشیان حلب/ نه منطقه مسکونی، بلکه مواضع شورشیان/ نه بمباران شهری منجر به مرگ غیرنظامیان؛ بلکه بمباران شهر محل حضور اعضای القاعده.
غالب شدن این روایت از جنگ داخلی است که راه کشتار قریب نیم میلیون و آوارگی ۱۲ میلیون را هموار کرده است و فعالان بین‌المللی را در راهی بی‌انتها از دغدغه‌ی یرموک به مضایا و از مضایا تا به حلب می‌کشاند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s