حکومت اسد همچنان به ساخت و انبار سلاح‌های شیمیائی ادامه می‌دهد

سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی (OPCW) که نقش دیده‌بان جهانی سلاح‌های شیمیایی را ایفا می‌کند، از حکومت سوریه برای شفاف‌سازی در خصوص چهار ماده شیمیایی جنگی که پیش از این به اطلاع این سازمان نرسیده بودند توضیح خواسته است. این خبر را رییس این سازمان روز چهارشنبه ۱۳ ژوییه اعلام کرد. پیش از این نیز یکی از مقامات امریکایی، دمشق را به ادامه ذخیره‌سازی مواد سمی متهم کرده بود.
براساس اعلام رئیس سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی، تیم‌های بازرسی این سازمان نشانه‌هایی از پنج ماده شیمیایی جدید یافته‌اند که در گزارش‌های خوداظهاری پیشین دولت سوریه ذکر نشده بودند. سوریه پس از رایزنی‌های اخیر با دبیرخانه سازمان، تحقیق و توسعه روی یک ماده شیمیایی دیگر را نیز پذیرفته و اعلان کرده است. با این حال همچنان توضیحی برای وجود نشانه‌هایی از چهار ماده دیگر ارائه نکرده است.
حدود سه سال پیش در سپتامبر ۲۰۱۳ و در نتیجه توافق امریکا و روسیه، دولت سوریه برای تحویل و انهدام ذخایر مواد شیمیایی خود تسلیم فشارهای بین‌المللی شد. اما هفته گذشته، نماینده دائم امریکا در OPCW‌ از عدم همکاری دولت سوریه در روند بازرسی زرادخانه‌های شیمیایی این کشور ابراز نگرانی کرد. به گفته او یافته‌های اخیر بازرسان این سازمان حاکی از تولید و ذخیره‌سازی مواد جنگی شیمیایی توسط ارتش سوریه بوده است. این مقام امریکایی معتقد است که OPCW طی بیش از دو سال گذشته فرصتی را برای جلب اطمینان بین‌المللی در اختیار سوریه قرار داد که نه تنها تلف شده، بلکه به واسطه بدگمانی طرف مقابل از آن سوءاستفاده شده است.
منبع: goo.gl/rHT7GF

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s