انعکاس اولیه‌ی محاصره‌ی حلب در رسانه‌های خبری فارسی‌زبان

تصویر زیر، نحوه پوشش چهار رسانه‌ی عمده‌ی فارسی‌زبان خارج از کشور(رادیو فردا، بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا و یورونیوز فارسی) درباره اتمام عملیات نظامی محاصره حلب توسط ائتلاف ایران-اسد-روسیه را نشان می‌دهد. همان‌گونه که مشخص است، در تیتر به کار رفته در هر چهار رسانه، نقل خبر خنثی از وقوع حادثه‌ای به عظمت تکمیل محاصره‌ی یک شهر با قریب ۳۰۰ هزار ساکن آن کنار گذاشته شده و محاصره‌ی حلب از دریچه‌ی چشم محاصره‌کنندگان به خوانندگان عرضه شده است. این نکته شامل برجسته ساختن دو سخن تبلیغاتی و پروپگاند وزیر دفاع روسیه و بشار اسد است که با هدف گرفتن ضرب رخداد در پیشگاه افکار عمومی و منحرف ساختن توجهات از اصل حادثه ایراد شده‌اند: مطرح کردن «عفو عمومی» و «باز شدن معبر خروج غیرنظامیان و ارسال کمک‌های انسانی». با نگاه به رسانه‌هاست که می‌توان دید همچون گذشته در بزنگاه‌های تاریخی؛ راویان حال مردم سوریه، خود شکنجه‌گران آنان هستند.
در واقع می‌توان گفت یکی از عوامل ادامه‌ یافتن تجاوزات حقوق بشری در سوریه در همین نکته نهفته است؛ اگر امروز بشار اسد و متحدین آن می‌توانند همچنان پس از ۵ سال تجربه‌ی خونین آغشته به گاز سارین و کلر و بمب‌بشکه‌ای و قحطی‌دادن غیرنظامیان و کشتار سیستماتیک در زندان‌ها، با بازی هزارباره با کارت «عفو عمومی» در رسانه‌‌ها سرتیتر خبرها را به خود اختصاص دهند و با منحرف کردن افکار عمومی، آنان را در دوری باطل از فریب به دنبال خود بکشانند، چرا این کار را نکنند و چرا وضعیت اسفبار انسانی در سوریه ادامه پیدا نکند؟
قریب نیم‌ میلیون نفر در سوریه در حال حاضر بنابر آمار سازمان ملل گرفتار استراتژی مرگبار «گرسنگی یا تسلیم» ارتش سوریه و متحدین آن هستند و تجربه‌ی حمص، مضایا، غوطه شرقی، رستن و ده‌ها نقطه دیگر در خاک سوریه در پیش روی جهانیان قرار دارد. این روش برای به زانو درآوردن شهرهای مخالفان بر هیچ‌کس پوشیده نیست و نتایج آن را همگان دیده‌اند، با این حال دستگاه تبلیغات ائتلاف ایران-اسد-روسیه می‌تواند اضافه کردن ۳۰۰ هزار نفر تحت محاصره‌ی جدید به ۵۰۰ هزار نفر قبلی را با کمک بازوی تبلیغاتی و پروپگاند ساده و ارزان به رسانه‌های جهان بفروشد. اینچنین است که برای پایان یافتن رنج مردمان سوری، افقی قابل تصور نیست. نه تنها از آن جهت که وجدان جمعی تحت تاثیر عملکرد رسانه و پروپگاند فلج شده است، بل از آن جهت که هر مصیبتی به هر مقیاسی اتفاق افتد، همچنان کشوری وجود دارد که وزیرخارجه‌اش در ادامه‌ی سیاست بی‌تفاوتی یا همدستی، روایت ائتلاف مهاجم را می‌خرد:
«اگر طرح انسانی روسیه درباره حلب «حقه» باشد، همکاری بین واشنگتن و مسکو می‌تواند خدشه‌دار شود.» http://goo.gl/Rqdgnv

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s