روشنفکری ایرانی و مداخله نظامی در سوریه

عطاالله مهاجرانی: «سقوط رژیم بشار اسد ما را با وضعیت بسیار مصیبت‌باری رویارو می‌کند/ روس‌ها نه در همدان پایگاه دارند و نه مستقر شده اند. تا به حال نشنیده ایم که کسی نگران این همه پایگاه نظامی امریکا در منطقه خاورمیانه باشد»
از مطلب منتشره‌ی عطاالله‌ مهاجرانی وزیر سابق ارشاد ایران تحت عنوان «پایگاه نظامی روسیه در همدان؟»، مندرج در وبسایت مکتوب، ۳۱ مرداد ۱۳۹۵:
«حضور و ورود روسیه در بحران سوریه، تصمیمی استراتژیک و از زاویه منافع و مصالح ملی ایرانیان و ایران، اتفاقی بسیار مهم بوده است. سقوط رژیم بشار اسد- با همه نقدهای موجهی که متوجه اوست.- ما را با وضعیت بسیار مصیبت باری رویارو می کرد یا می کند. تصور کنید گروه هایی همانند جبهة النصره و احرار الشام و نورالدین زنگی و القاعده و داعش بر سوریه اگر حاکم شوند. گام بعدی سلطه آنان بر عراق و لبنان خواهد بود. به گمانم تصور چنان وضعیتی این تصدیق را به همراه دارد که همراهی روسیه در سرکوب گروه های تروریستی در سوریه، اقدامی موثر بوده است.
شاید هم همین تاثیر و بر هم زدن نقشه از پیش طراحی شده برای سوریه، موجب واکنش ها نسبت به استفاده روسیه از پایگاه نوژه شده است. به گمانم دریغ است که تا این حد نگران اسیب دیدن اصل ۱۴۶ باشند و اندوه بخورند. روس ها نه در همدان « پایگاه» دارند و نه « مستقر » شده اند.»
متن کامل: http://goo.gl/jvBpji
*عکس: ادلب، پس از بمباران جنگنده روسی، ۱۸ آگوست ۲۰۱۶

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s