انتشار گزارش سازمان دیدبان حقوق‌بشر از به کارگیری بمب‌های آتش‌زا در سوریه:

جنگنده‌های روسیه و سوریه در نه هفته اخیر دستکم ۱۸ بار با بمب‌های آتش‌زا به حلب و ادلب حمله کرده‌اند
بر اساس گزارش منتشر شده‌ی دیده‌بان حقوق بشر، عملیات نظامی مشترک سوریه و روسیه از جنگ‌افزارهای آتش‌زا در مناطق غیرنظامی سوریه بهره می‌برد. استفاده از تسلیحات آتش‌زا، که نقض آشکار قوانین بین‌المللی است، طی نه هفته اخیر دست‌کم ۱۸ مرتبه در نواحی تحت کنترل مخالفان از جمله در شهرهای ادلب و حلب صورت گرفته و موجب بروز آتش‌سوزی در مناطق مسکونی و سوختگی قربانیان شده است.
تسلیحات آتش‌زا از طریق واکنش شیمیایی مواد قابل اشتعال، حرارت و آتش فراوانی تولید می‌کنند. سوختگی‌های شدید و دردناک و حریق‌های گسترده ناشی از این تسلیحات به سادگی قابل مداوا و فرونشاندن نبوده و در نتیجه موجب آسیب‌های جبران‌ناپذیر غیرنظامیان و نابودی اموال و زیرساخت‌های غیرنظامی می‌شود.
حملات با بمب‌های آتش‌زا در سوریه از سپتامبر ۲۰۱۵ که روسیه عملیات مشترک خود با حکومت سوریه را آغاز کرد، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. شواهد متقاعدکننده‌ای وجود دارد که هواپیماهای روسیه این بمب‌های آتش‌زا را طی حملات هوایی پرتاب می‌کنند.
دیده‌بان حقوق بشر از کشورهایی که هفته آینده در اجلاس کنوانسیون سلاح‌های متعارف در ژنو شرکت خواهند کرد، خواسته است که استفاده از بمب‌های آتش‌زا در مناطق مسکونی و غیرنظامی سوریه را که نقض پروتکل سوم معاهده این کنوانسیون است، محکوم کنند. روسیه در حال حاضر یکی از اعضای این کنوانسیون است، اما تاکنون به انتقاداتی که در خصوص نقش این کشور در حملات هوایی با استفاده از بمب‌های آتش‌زا شده، پاسخی نداده است. از دولت سوریه نیز برای پیوستن به پروتکل سوم، که دارای ۱۱۳ عضو از جامعه جهانی است، دعوت شده اما این فراخوان‌ها بی‌پاسخ مانده است.
پروتکل سوم، استفاده از تسلیحات آتش‌زایی که از آسمان پرتاب می‌شوند را در مناطق با «تجمع غیرنظامیان» ممنوع کرده است. مطابق این سند بین‌المللی، «تجمع غیرنظامیان» اینگونه تعریف می‌شود: «هر گونه تجمع غیرنظامیان، اعم از دائم یا موقت، از قبیل مناطق مسکونی شهرها، شهرک‌ها یا روستا، و یا اردوگاه‌ها یا صف‌های پناهجویان یا فراریان از جنگ.»
http://goo.gl/QKOm5G

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s