«کجاست خشم بر سر حملات با بمب‌های آتش‌زا در سوریه؟»

ترجمه مقاله‌ی مارک هیزنی، مدیر بخش تسلیحات سازمان جهانی دیدبان حقوق بشر
*عکس: کودک دچار سوختگی در اثر بمباران جنگنده ارتش روسیه/سوریه با بمب‌های آتش‌زا، محله الوعر، حمص، دیروز ۲۷ اگوست ۲۰۱۶

«سه سال پیش تقریبا در چنین روزی، گروهی از دانش‌آموزان دبیرستانی مشغول آماده شدن برای امتحانات بودند که یک بمب آتش‌زا روی مدرسه آنها افتاد. نجات‌یافتگان آن حادثه بعدها آن را چنین توصیف کردند: «ریزش آتش مانند باران».
دست‌کم ۱۰ دانش‌آموز در محل آن بمباران کشته شدند، در حالی که محتویات قابل اشتعال بمب (سوخت ژله‌مانندی مشابه ناپالم به لحاظ ترکیب و تأثیر) آنها را به حدی سوزانده بودکه دیگر قابل شناسایی نبودند. آنها که زنده مانده بودند هم رنج و عذاب سوختگی شدید پوست و مو و لباس‌هایشان را تحمل می‌کردند. پنج تن از این مصدومان حین انتقال به ترکیه برای درمان، جان باختند. یک دانش‌آموز ۱۸ساله دیگر به نام سهام قمبری که دچار سوختگی بیش از ۷۰ درصد شده بود، هفت هفته بعد در بیمارستانی در ترکیه فوت کرد.
این حمله به شهرک اورم الکبری در اطراف حلب حداقل ۳۷ غیرنظامی (عمدتا کودکان با میانگین سنی ۱۶ سال) را کشت و ۴۴ نفر را مجروح کرد. یادآوری این تراژدی دردناک پس از سه سال از اینرو حائز اهمیت است که بمب‌های آتش‌زا همچنان در حملات هوایی به مناطق مسکونی سوریه مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ بمب‌هایی که قربانیان را تا سرحد مرگ می‌سوزانند و آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای ایجاد می‌کنند که به سختی قابل مهار اند.
از حدود یک سال پیش که روسیه عملیات نظامی مشترک خود با دولت سوریه را آغاز کرد، میزان استفاده از تسلیحات آتش‌زا جهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. دیده‌بان حقوق بشر حداقل ۱۸ مورد از این حملات را در فاصله ماههای ژوئن تا اوت سال جای ثبت کرده و گزارش‌هایی در خصوص ۴۰ حمله احتمالی دیگر را نیز مورد بررسی قرار داده است. تعداد واقعی حملات هوایی با استفاده از تسلیحات آتش‌زا احتمالا بسیار فراتر از این اعداد است، چرا که اغلب آنها ثبت و یا گزارش نمی‌شوند.
از تسلیحات آتش‌زا، به واسطه بدنامی‌شان، گاه به عنوان سلاح‌های غیرقانونی یاد می‌شود؛ اما براساس قوانین بین‌المللی کنونی، قانونی بودن این سلاح‌ها به نحوه استفاده از آنها بستگی دارد. پروتکل سوم کنوانسیون سلاح‌های متعارف ملل متحد استفاده از تسلیحات آتش‌زایی که از آسمان پرتاب می‌شوند را در مناطق غیرنظامی ممنوع کرده است. این ممنوعیت به دنبال جنگ ویتنام و خشم و انزجار عمومی حاصل از عکس معروف کیم فوک و دیگران کودکانی که بمب‌های ناپالم امریکا آنان را سوزاند،‌ وضع شد.
اما کاملا روشن است که این پروتکل به خودی خود نتوانسته حملات غیرقانونی علیه غیرنظامیان را متوقف کند. از اینرو لازم است که کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های متعارف در کنفرانس بازنگری پنج‌ساله خود که در ماه دسامبر سال جاری برگزار خواهد شد، اقدام مؤثری در این زمینه صورت دهند. در وهله اول ضروری است که کشورهای عضو کنوانسیون، لحن ضعیف و کم‌توان پیش‌نویس پیشنهادی برای اعلامیه کنفرانس توسط انگلیس را اصلاح کرده و صرفاً به «ابراز نگرانی» از «ادعاها»یی در خصوص استفاده از بمب‌های آتش‌زا در مناطق غیرنظامی بسنده نکنند.
قصور در مقابله جدی با این مساله، جان صدها تن دیگر از مردم سوریه را در معرض بمب‌های آتش‌زا قرار خواهد داد.
منبع:http://goo.gl/fMfb3b
، فیلم از کودک حمص دچار سوختگی در حال درمان پس از بمباران هوائی جنگنده ارتش روسیه/سوریه با بمب‌های آتش‌زا: هشدار، دارای تصاویر بسیار دلخراش +۱۸
http://goo.gl/Qbl3zU

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s