تکرار تاریخ؛ حلب، ۱۷ سال پس از گروزنی

ترجمه‌ی کنفرانس مطبوعاتی جو لاکهارت، سخنگوی کاخ سفید همزمان با حمله‌ی نیروهای روسی به گروزنی، پایتخت چچن، هفده سال پیش ۷ دسامبر ۱۹۹۹:

«خبرنگار: روس‌ها گفتند که یک مسیر امن برای خروج غیرنظامیان از گروزنی فراهم خواهند کرد، اما ظاهرا بمباران شهر را متوقف نکرده‌اند و درنتیجه مردم می‌ترسند از خانه‌هایشان خارج شوند. آیا این مساله، دیدگاه دولت امریکا را در مورد اینکه چه می‌تواند یا باید بکند، تغییر داده است؟
پاسخ: خب، من فکر می‌کنم همانطور که رییس‌جمهور دیروز اشاره کردند، ما هم به صورت عمومی و هم به صورت خصوصی برای روس‌ها استدلال کرده‌ایم که راه حل نظامی در اینجا قابل تحمیل نیست و آنها باید باب گفتگو را باز کنند. تحرکاتی در زمینه ماموریت سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) وجود دارد، اما ما همچون سایر اعضای جامعه جهانی نگرانی شدید خود را از اقدامات اخیر روس‌ها به روشنی بیان کرده‌ایم؛ نگرانی‌ای که با رخدادهای چند روز پیش عمیق‌تر نیز شده است.
پرسش: تبعات این امر چه خواهد بود؟
پاسخ: خب، از تبعاتش اینست که این اقدامات به روسیه آسیب می‌زند و آنها را بیش از پیش در جامعه جهانی منزوی می‌کند. ما معتقدیم که چنین اقداماتی می‌تواند اثر معکوس داشته باشد و مقاومت فعالیت‌های تروریستی در چچن را تشدید کند. و من فکر می‌کنم که ما در موقعیت‌های متعددی این موضع شفاف‌مان را در خصوص زیان‌بخش بودن سیاست‌روسیه اعلام کرده‌ایم.
پرسش: اما اگر این شیوه ادامه پیدا کند، ایالات متحده چه خواهد کرد؟
پاسخ: خب، ما همچنان به استدلال کردن در مورد زیان‌بخش بودن این شیوه ادامه خواهیم داد. من وارد جزییات اقداماتی که ممکن است درآینده انجام دهیم، نخواهم شد. ما همچنان براساس آنچه منافع امنیت ملی ما اقتضا می‌کند، تصمیم‌گیری خواهیم کرد.»
متن کامل:http://goo.gl/XxelJs
*عکس: گروزنی؛ «ویران‌ترین شهر جهان» مطابق اعلام سازمان ملل در سال ۲۰۰۳ http://goo.gl/6VSysS

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s