هدف بمباران‌های هوائی حلب؛ مناطق مسکونی یا خط مقدم درگیری؟

انتشار تصاویر متعدد از قربانیان غیرنظامی حملات هوائی به حلب در هفته‌های اخیر گرچه باعث توقف عملیات نیروهای مهاجم نشده است با این حال فشار عمومی و سیاسی را بر آنان افزایش داده است. در برابر موج همدردی با ساکنان محاصره‌شده‌ی حلب، اقدامات دستگاه تبلیغات ائتلاف ایران-اسد-روسیه برای سرشکن کردن این فشار و اقناع افکار عمومی نسبت به ادامه‌ی بمباران‌ها قابل توجه است.
در حقیقت این دستگاه تبلیغات برای مقابله با موج انتقادات، با بهره‌برداری هدفمند از کم‌اطلاعی عمومی نسبت‌ به مکان‌ دقیق جبهه‌های جنگ در سوریه مناطق مسکونی بمباران شده را به نام «خط مقدم جنگ» به مخاطب القا می‌کند. بدینوسیله این دستگاه تلاش می‌کند مرگ گسترده غیرنظامیان را به عنوان جزء ماهوی و اجتناب‌ناپذیر جنگ به مخاطب بباوراند و ایده‌هایی چون معذور بودن به دلیل وجود «سپر انسانی» را ترویج دهد؛ به گونه‌ای که مخاطب گمان کند ائتلاف ایران-اسد-روسیه چاره‌ای ندارد مگر آنکه در راه پیشروی زمینی خود غیرنظامیان حائل را زیر پا خرد کرده و عبور کند. استدلالی که عیارش با مقایسه‌ی جبهه‌های درگیری زمینی فعال و محل مرگ غیرنظامیان مشخص می‌شود.
فیلم یک دقیقه‌ای زیر از دو بخش تشکیل شده است؛ ۲۰ ثانیه اول موقعیت جغرافیایی خط مقدم اصلی روزهای اخیر میان نیروهای وابسته به ایران/ارتش سوریه و مخالفان مسلح را در حلب در جنوب محله شیخ سعید در ۷ اکتبر نشان می‌دهد. مابقی فیلم، منطقه بمباران شده توسط جنگنده روسی را در حلب در ۱۱ اکتبر به تصویر می‌کشد.
بمباران‌های هوائی اخیر در سوریه در اصل در خدمت پیشروی نیروی زمینی قرار ندارد، بلکه در خدمت پیشبرد سیاست دیگری است: وحشت آفرینی در مقیاس عظیم با بمباران کور مناطق مسکونی به منظور گرفتن قربانی از غیرنظامیان تحت محاصره و افزایش فشار روانی روی مخالفان برای تسلیم شهر. امری که با هدف‌گرفتن عمدی بیمارستان‌ها یا ویران کردن زیرساخت‌های شهری(نظیر سیستم انتقال آب‌ شرب) همراه می‌شود تا حلب شرقی به زانو درآید. تاکتیکی که پیش‌از این توسط ارتش اسد بر روی مناطق محاصره‌شده، از حمص تا غوطه‌شرقی، پیاده شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s