رابطه مردم سوریه و ارتش این کشور از زبان سردار سپاه پاسداران:

اسماعیل حیدری: حتی بچه اگر ماشین یک ارتشی را ببیند می‌ترسد و فرار می‌کند
در تبلیغات دستگاه جنگ ائتلاف ایران-اسد-روسیه غالبا از ارتش‌ سوریه به عنوان «برقرارکننده امنیت» و «آزاد‌کننده» شهرها نام برده می‌شود. در جریان حوادث اخیر مرتبط با حلب نیز این خط تبلیغاتی دنبال شده و مردم محاصره‌شده‌ و تحت بمباران حلب شرقی به گونه‌ای تصویر می‌شوند که خواستار پناه بردن به این ارتش هستند. آنچه اما از آن سخن به میان نمی‌آید، وحشت فراگیری است که نسبت به ارتش اسد وجود دارد.
در حقیقت می‌توان گفت مردم سوریه برای اثبات دلیل وجود این احساس، نیاز به تائید سازمان ملل مبنی بر تجاوز گسترده‌ی سیستماتیک در زندان‌های امنیتی (https://goo.gl/30pdsy) یا گزارش سازمان عفو بین‌الملل پیرامون مرگ ۱۷ هزار تن زیرشکنجه و ناپدید شدن ۶۵ هزار تن در بازداشتگاه‌های ارتش سوریه طی پنج سال اخیر نداشته‌اند (https://goo.gl/e0P93S و https://goo.gl/coC6hJ)، بلکه ریشه‌ی این باور عمومی به پیش از شروع جنگ داخلی بازگشته و وقایع اخیر تنها مویدی بر صحت آن‌ها بوده‌اند. در این چارچوب است که گزارش اخیر سازمان ملل پیرامون خودداری مردم حلب شرقی از خروج از این ناحیه به خاطر «ترس از نیروهای امنیتی دولتی» معنا پیدا می‌کند.(https://goo.gl/A8Lnb8)
در فیلم زیر که سه سال پیش در تابستان ۲۰۱۳ توسط هادی باغبانی مستندساز ضبط شده است، سردار سرتیپ دوم اسماعیل حیدری عضو سپاه پاسداران، که ۱۷ ماه در سوریه بود و مدتی بعد از ضبط فیلم در ۲۰ آگوست کشته شد، در بخشی از گفتگوی خصوصی خود در شهر حلب به بیان احساس عمومی مردم سوریه در قبال ارتش این کشور و ذکر مثالی از واکنش ساکنان مناطق تحت کنترل دولت نسبت به این نیروی امنیتی می‌پردازد. این فیلم بخشی از نواری است که در جریان درگیری میان نیروهای وابسته به ایران در مقابل گروه لواء داوود زیرشاخه جیش‌الشام به دست این گروه افتاد و در سپتامبر ۲۰۱۳ منتشر شد.

2 نظر برای “رابطه مردم سوریه و ارتش این کشور از زبان سردار سپاه پاسداران:

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s