نقشه‌ی متحرک درگیری‌‌های دو ماه اخیر میان ارتش آزاد و داعش در شمال سوریه

قطعه تصویری کوتاه زیر نحوه‌ی حرکت گروه‌های زیرشاخه‌ی ارتش آزاد سوریه را در تصرف مناطق تحت کنترل داعش در حدفاصل جرابلس تا مارع طی عملیات درع‌الفرات نشان می‌دهد. از ۲۴ آگوست تا ۱۳ اکتبر ۲۰۱۶ این گروه‌ها با پشتیبانی زمینی و هوائی ارتش ترکیه و حمایت و تجهیز آمریکا تقریبا ۱۲۰۰ کیلومتر مربع را گرفته‌اند. خطوط دفاعی داعش در این ناحیه تقریبا شکسته است و مخالفان مسلح بعد از تصرف روستای اخترین اکنون به پشت دابق رسیده‌اند؛ منطقه‌ای که اهمیتی نمادین در گفتمان آخر‌الزمانی داعش دارد. بنا به حدیثی از پیغمبر مسلمانان که از قول ابوهریره نقل شده است قیامت برپا نخواهد شد مگر آن‌ زمان که رومیان به دابق حمله میکنند و لشکری از اهل مدینه آنان را در این مکان شکست خواهند داد.
از سوی دیگر بحث‌ها بر سر سرنوشت شهر الباب همچنان میان ترکیه و آمریکا ادامه دارد. الباب تقریبا مهم‌ترین شهر این ناحیه است که هنوز تحت کنترل داعش قرار دارد و تنش بر سر این است که چه گروهی عملیات برای تصرف آن را کلید بزند. آمریکا حامی عمل یگان‌های مدافع خلق کرد برای تصرف شهر است و ترکیه از آن سو بر روی گروه‌های سوری وابسته به خود متکی است. آنچه الباب را مهم می‌سازد این است که اگر نیروهای وابسته به ترکیه آن را تصرف کنند مانعی جدی در سر راه اتصال دو کانتون عفرین و کوبانی برای کردها ایجاد خواهد شد.
حرکت نیروهای ارتش آزاد فعال در این منطقه همچنین باعث بروز انتقادات از سوی دیگر گروه‌های مخالف مسلح و بویژه گروه‌های اسلام‌گرا در غرب و جنوب حلب شده است. کانون اصلی انتقادات در حقیقت وضعیت شهر حلب است و گروه‌های ارتش آزاد(که پیشتر در اتاق فتح حلب فعال بودند) متهم شده‌اند در حالی که وضع شهر بحرانی است، آن جبهه را رها کرده و جنگ ترکیه را پیش می‌برند.
در آخر گرچه طی هفته‌های اخیر تهاجمی از سوی مخالفان برای شکستن محاصره صورت نگرفته است، شواهد درز کرده نشان می‌دهند سلسه آماده‌سازی‌هایی برای عملیات قریب‌الوقوع جهت شکست محاصره‌ی حلب توسط دو ائتلاف جیش‌الفتح و فتح‌ حلب در جریان است. در حقیقت افزایش انتقادات غرب از حکومت اسد و روسیه طی هفته‌های اخیر در صحنه‌ی عمل خود را در تجهیز مخالفان مسلح نشان داده است و دور جدیدی از کمک‌های نظامی از سوی اتاق عملیات M.O.M (زیر نظر سازمان سیا و عمدتا با مشارکت ترکیه، عربستان و قطر) وارد خاک سوریه شده است.
نقشه:
زرد: نیروهای دموکراتیک سوریه (عمدتا یگان‌های مدافع خلق کرد)
سیاه:داعش
سبز پررنگ: مخالفان مسلح قبل از آغاز عملیات اخیر
سبز کمرنگ: نواحی تازه تصرف شده توسط ارتش آزاد
قرمز: ارتش سوریه، متحدین

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s