خبرنگاران؛ توجیه‌گران کشتار

بمباران‌های کور شهری حلب شرقی توسط جنگنده‌های روسی که با مرگ گسترده غیرنظامیان همراه بوده است همان‌طور که پیش از این گفته شد ارتباطی با خط مقدم درگیری نداشته و به منظور ایجاد وحشت عمومی و وادار کردن حلب به تسلیم بوده است. به عبارت دیگر تا کنون هیچ فیلم یا شاهدی در دست نیست که نشان دهد مناطق مسکونی محل رخداد کشتارها مورد استفاده‌ نظامی بوده یا محل مرتبط با جبهه فعال به حساب می‌آمده است. با تمام این احوال، آنالیز چهل ثانیه از گزارشی که روز ۱۳ اکتبر از تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی پخش شده است(https://goo.gl/L9Qm5i) نشان می‌دهد که چگونه خبرنگار این رسانه تلاش می‌کند کشتار غیرنظامیان را به نام جزئی از ماهیت جنگ و مرتبط با وقایع خط مقدم به باور مخاطبان تلقین کنند؛ با چسباندن فیلم درگیری یک سال پیش میان شبه‌نظامیان و نیروهای دولتی و مرتبط کردن آن با صحنه‌ی مرگ اخیر غیرنظامیان در حلب.
گزارشگر، ژیار گل، در اول این گزارش بیان می‌کند:«این تصاویر به تازگی از حلب منتشر شده‌است». مقایسه‌تطبیقی میان فیلم‌های خام استفاده شده و خروجی آن‌ها در گزارش‌ پخش‌شده نشان می‌دهد که فیلم‌ صحنه‌های مرگ غیرنظامیان از سه فیلم ضبط شده توسط رسانه‌های محلی حلب برداشته شده است. به ترتیب:
بمباران محله الهلک حلب در ۱۲ اکتبر (فیلم اصلی: از ثانیه ۱:۴۸ به بعد https://goo.gl/Tj1pD1 )، سپس بمباران محله الفردوس در ۱۱ اکتبر (فیلم اصلی: از ثانیه ۲۸ به بعد https://goo.gl/IWvNPY ) و سرانجام بمباران محله الزبدیه در ۱۲ اکتبر (فیلم اصلی: از ثانیه ۳۰ به بعد https://goo.gl/FhLOsm )
اما قطعه فیلم چهارم، که روی گفتاری درباره حضور شبه‌نظامیان در مناطق مسکونی حلب به نمایش درمی‌آید و در بین فیلم‌های ۲ و ۳ گنجانده شده در حقیقت نه مربوط به وقایع اخیر حلب، بلکه مربوط به نبردهای سال پیش در استانی دیگر است. این فیلم لحظه‌ی شلیک یک موشک آمریکایی تاو را توسط اعضای ارتش آزاد (زیرشاخه جیش‌النصر) در حومه ایست‌ بازرسی المنصوره در سهل‌الغاب در غرب استان حماه در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۵ نشان می‌دهد.(https://goo.gl/lWmkLT)
ویدیوی زیر شامل ۴۰ ثانیه گزارش پخش‌شده از بی‌بی‌سی فارسی است، به همراه صحنه‌ی کامل شلیک موشک در جریان عملیات سال گذشته در استان حماه که در گزارش تلویزیونی بخشی از آن تحت عنوان جنگ در حلب به نمایش درآمده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s