«تحلیل‌گران» ایرانی و نقش جبهه النصره در حلب تحت محاصره

فیلم زیر از دو بخش تشکیل شده است. بخش نخست مربوط است به اظهارات فردی به نام پیمان عارف، ساکن ترکیه، در تلویزیون بی‌بی سی فارسی روز ۲۲ اکتبر ۲۰۱۶ که در آن وی در واکنش به اظهارات مجری درباره کشتار اخیر غیرنظامیان حلب و آینده این شهر، می‌گوید که جنگ حلب جنگ میان جبهه النصره(شاخه سوری‌ القاعده) و نیروهای دولت سوریه و روسیه است و سپس اضافه می‌کند که ارتش آزاد سوریه از ۲۰۱۴ بدین سو وجود خارجی ندارد.
برای صحت‌سنجی اظهارات بالا پیرامون میزان حضور مخالفان اسد در حلب شرقی و تعداد تخمینی اعضای النصره در این شهر، می‌توان آن‌ها را اظهارات دو هفته پیش نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه مقایسه کرد.
فیلم زیر( با زیرنویس فارسی، از ثانیه ۵۷ به بعد) به بخشی از کنفرانس مطبوعاتی استفان دی‌میستورا در ۶ اکتبر ۲۰۱۶ اختصاص دارد. دی‌میستورا در این فیلم اشاره می‌کند که بنابر تخمین این سازمان ۸ هزار جنگجو در حلب شرقی حاضر هستند که از آنان ۹۰۰ نفر عضو جبهه النصره به شمار می‌آیند.
به عبارت دیگر بنابر ارقام سازمان ملل، ۸۹ درصد مخالفان مسلح در حلب شرقی عضو جبهه النصره نیستند و اعضای این گروه سه هزارم درصد جمعیت کنونی حلب شرقی را تشکیل می‌دهند.
بدینگونه با اعتبارسنجی انجام‌شده بر روی یک نمونه اظهارات ایراد شده در رسانه‌ی بزرگ فارسی‌زبان و مقایسه آن با اظهارات مقامات مسئول بین‌المللی، قابل مشاهده است که چگونه به نام تحلیل، با جعل گزاره‌های نادرست، کشتار غیرنظامیان سوری توجیه می‌گردد.
به عبارت دیگر در نگاه کلی می‌توان گفت در تاریخ معاصر ایران هیچ‌قومی به اندازه مردمان سوری نبوده‌اند که روشنفکران ایرانی تا این حد بر کشتارشان، تحت عنوان ضرورت جنگ با داعش و القاعده یا اظهار مخالفت با سیاست‌های ترکیه و عربستان سعودی، اجماع نظر داشته باشند و در راه اثبات مشروع بودن نسل‌کشی‌‌شان چنین بی‌پروا کوشیده باشند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s