سیاست فرقه‌ای ایران در سوریه: آموزش نظامی-ایدئولوژیک کودکان سوری

حسن شاطری، با نام مستعار حسام خوشنویس مسئول ستاد بازسازی لبنان سپاه قدس ایران، یکی از بلندپایه‌ترین مقامات سپاه پاسداران به شمار می‌رود که تا کنون در سوریه کشته شده است.
در لابلای فیلم مستند حکومتی منتشر‌شده‌ از زندگی وی تحت عنوان «ردپای فرشته»، به چشم می‌خورد که چگونه وی با پایه‌گذاری نهادی فرقه‌ای با عنوان «کشافه» در شهرهای سوریه، سیاست تعلیم ایدئولوژیک و نظامی به کودکان این کشور را پیش برده است. همانگونه که در گزارش «خبرگزاری اهل بیت ایران» نیز امده است، آموزش نظامی کودکان سوری ۸ تا ۱۶ سال کارکرد اصلی این برنامه به شمار می‌رود تا ضمن تعالیم شیعی، نسلی پرورانده شده و بعدها در بدنه‌ی گروه‌های شبه‌نظامی به‌کار گرفته شوند. (https://goo.gl/pvIn01)
این مدل در حقیقت در دوران معاصر توسط رژیم آلمان نازی در سال‌های پیش از جنگ جهانی دوم تحت نام نهاد Deutsches Jungvolk پایه‌گذاری شد که وظیفه آن آموزش ایدئولوژی نازیسم به کودکان ۱۰ تا ۱۴ سال در چارچوب برنامه‌های نظامی، سیاسی، فرهنگی و ورزشی بود. بسیاری از انان در جریان جنگ به عنوان کودک‌سرباز وارد جبهه‌ها شدند و جان باختند. بعدها حزب‌الله لبنان سازمانی بود که این شیوه را بصورت مدون در پیش گرفت و همینک نیز بخشی از جنگجویان این سازمان در سوریه افرادی به شمار می‌روند که از این طریق رشده کرده و در بدنه نظامی سازمان فعال شده‌اند.
حسن شاطری که سال ۲۰۱۰ در لیست تحریم‌های سپاه قدس وزارت خزانه‌داری امریکا قرار گرفته بود (https://goo.gl/8F7gBg) در ۱۲ فوریه ۲۰۱۳ در میانه‌ی جنگ داخلی سوریه در نزدیکی شهر زبدانی این کشور هدف قرار گرفت و کشته شد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s