بمب‌های بشکه‌ای آماده پرتاب در هلی‌کوپتر ارتش سوریه، اکتبر ۲۰۱۶

از اولین باری که بمب‌‌های بشکه‌ای در آگوست ۲۰۱۲ بر روی حلب پرتاب شدند تا به امروز که کاربردشان در قتل و آوارگی مردمان سوری در میان انفعال جامعه‌ جهانی ادامه دارد چهار سال می‌گذرد. در تمام این مدت این بمب‌ها ساختار ابتدایی خود را در نداشتن سیستم هدفگیری حفظ کرده‌اند اما از حیث مکانیزم عمل و محتویات در چندین نوبت ارتقا یافته‌اند.
با اضافه کردن پره‌‌ها و تغییر مکان تعبیه چاشنی، ساختار آنان به گونه‌ای به روز شده است که انفجار را به هنگام برخورد با زمین تضمین کند و از حیث محتویات، میخ و لولاهای شکسته به عنوان ترکش جای خود را به قطعات خردشده‌ی میلگرد داده‌اند.
در تصویر زیر دو بمب بشکه‌ای نسل سوم با سینی فلزی در قسمت تحتاتی(به عنوان چاشنی انفجار) و سه پره (برای حفظ تعادل در هوا به هنگام سقوط به این جهت که بمب حتما با قسمت کف به زمین برخورد کند تا چاشنی عمل کند) مشخص هستند و چرخ‌های کوچک جوش‌داده شده در زیر نیز برای تسهیل در جابجایی قابل رویت هستند. اما وجود یک پاره سنگ نیز درون هلیکوپتر، که به شکلی نمادین بدویت و بربریت نهفته در ساختار بمب و مکانیزم پرتاب را بازگو می‌کند، قابل توجه است.
با توجه به پیکره‌بندی بمب‌های بشکه‌ای و تمرکز وزن اصلی مواد منفجره در میانه‌‌ی استوانه، به نظر می‌رسد تخته سنگ سنگین در کف هلیکوپتر در بین دو بمب قرار گرفته تا توزیع یکسان وزن را برقرار سازد و علاوه بر حفظ تعادل هلیکوپتر در آسمان، در صورت حرکت ناگهانی و در رفتن تسمه‌های دستی مانع از سُر خوردن و اصابت سر بمب دوم به سینی فلزی تحتانی بمب اول شود و از انفجار در هوا جلوگیری کند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s