فعالان سیاسی ایران و مسئله سوریه

رضا علیجانی: تحت پوشش «عمق استراتژیک» پیر و جوان و کودک سوری را به خاک و خون کشیده‌اند
بخش‌هایی از مقاله رضا علیجانی، فعال سیاسی و ملی‌مذهبی مقیم پاریس، تحت عنوان «سخنان سردار همدانی و چهارمین پرونده ضد منافع ملی» منتشره در وبسایت زیتون، ۱۸ آبان ۱۳۹۵:
*«خبرگزاری فارس سخنانی از سردار همدانی را در باره دلایل حضور و دخالت ایران در سوریه منتشر کرده که بسیار قابل تامل است. از وی قبلا نیز مصاحبه ای منتشر شده بود که در آن نیز حقایقی در این باره را بیان کرده بود (از جمله اینکه حضور ایران قبل از شکل گیری و فعالیت داعش در سوریه بوده است).
*خلاصه استدلال های سردار این است: الف- هر سلامی علیکی دارد و چون پدر بشار جمهوری اسلامی را زود برسمیت شناخته (و این کاری است که صدام هم انجام داد) و در جنگ با صدام لوله های نفت عراق (به رهبری صدام حسین رئیس حزب بعث عراق که رقیب و دشمن حافظ اسد رهبرسوریه و رئیس حزب بعث سوریه بوده) را بسته و به ما علیه رقیب خودش سلاح داده؛ بشار نامه ای از موضع مریدانه برای رهبر ایران نوشته…؛ پس باید وقتی خانه این همسایه(؟) دچار حریق شده به کمکش بشتابیم. ب- از محور مقاومتی که رهبر ایران تصور می کند به جز سوریه کسی باقی نمانده است (نحوه برخورد و «مبارزات» این «باقی مانده»، با اسرائیل هم چندان مطرح نیست)، باید پاسداری کنیم. پ- ما از طریق سوریه به حزب الله،«بزرگترین پایگاه و دستاورد جمهوری اسلامی»در لبنان کمک می رسانیم. و بالاخره: ت- اگر آمریکایی ها کار سوریه را تمام کنند سراغ ایران خواهند آمد!
*این تحلیل را باید در ظرف زمانی – مکانی آن یعنی در اوج بهار عربی و سقوط یک به یک دیکتاتورهای منطقه دید. بدین طریق صورت مسئله کاملا روشن می شود که مسئله اصلی این است که باید در سوریه درگیر شد تا «آمریکایی ها» به این زودی ها سراغ حکومت ما نیایند.
*اگر در فضای اول انقلاب سیاستمداری جرات می کرد سخن از جنگ نیابتی بر زبان بیاورد آینده سیاسی اش را از دست می داد. در فضای آغشته از آرمانخواهی و حساس بر اصول انسانی و اخلاقی کسی نمی توانست به خودش اجازه دهد که بگوید ما باید برویم مردم یک سرزمین دیگر را درگیر جنگی ویرانگر کنیم و چشم بر پیرو جوان و کودکی که در این جنگ به خاک و خون کشیده می شوند، ببندیم تا بتوانیم قدرت خود مان را حفظ کنیم و در امان باشیم…
*پرواضح است که این تحلیل (در رابطه با جنگ داخلی در سوریه)، به معنای نادیده گرفتن نقش طرف های دیگر(غربی و عربی) درگیر در این تباهکاری نیست. اما منِ نوعی باید به عنوان یک ایرانی و از موضع ملی خودم به مسئله نگاه کنم.
*پراگماتیسم افراطی و بی اصول امروزه چنان فضا را آلوده کرده است که این توحش (از سوی هر یک از طرفهای مداخله گر خارجی در سوریه که باشد)، می تواند با جرات و وقاحت تمام پوشش فریبنده «عمق استراتژیک» و جنگ نیابتی و … را بگیرد.
*از همان زمانی که علائم اولیه داعیه های جاه طلبانه «ام القرائی جهان اسلام» ( وشیعه) توسط حضرات آشکار شد، بودند ایرانیانی ژرف اندیش مانند بازرگان و سحابی که به مخالفت با این انحرافات بزرگ برخاستند. چرا که این نحوه نگرش به منطقه و جهان چیزی جز انحراف عمق استراتژیک از منافع ملی ایرانیان نیست. در این باره پیش تر مطالب استراتژیک خوبی در باره دکترین های امنیت ملی منتشر شده که نیازی به تکرار نیست. فریب کاری بخشی از دکترین امنیت ملی جریان تندرو در ایران است که دچار «عقب ماندگی تاریخی و فریب و فساد» است.
*مداخله ایران در سوریه در مراحل اولیه اعتراضات مردمی مسالمت آمیزعلیه بشار اسد صورت گرفت. انگ های اولیه غرب گرا و انقلاب مخملی خواندن این اعتراضات در صفحات متعدد روزنامه های آن هنگام جریان افراطی به وفور وجود دارد. دیگر مصاحبه سردار همدانی نیز به صراحت به این واقعیت اشاره کرده بود.
*نکاتی که در سخنان سردار همدانی نیست: چرا در کل این سخنرانی حتی یک بار هم اسمی از «داعش» در میان نیست؟ و نیز چرا اصلا از اصطلاح «دفاع از حرم» و «مدافعان حرم» استفاده نشده است؟
*ای کاش به جز امثال مصطفی تاجزاده افراد بیشتری بودند که در داخل کشور با هر بیان و زبان قابل طرح، نقاب از این تبلیغات سنگین و پرفریب کنار می زدند و با انجام وظیفه و رسالت ملی و میهنی شان از هرز روی شتابان منافع ملی و منابع انسانی و اقتصادی کشور جلوگیری می کردند.
*پرونده سوریه می تواند چهارمین پرونده ضد منافع ملی بعد از پرونده های پرهزینه تصرف سفارت آمریکا؛ ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهرو ماجراجویی هسته ای باشد که منافع ملی ایران ما را دستخوش کوته نظری ها و جاه طلبی های عده ای معدود می کند. پرونده هایی که تحت عناوین و شعارهای پرحجم مختلف، هر یک در هنگام خود در هاله ای از تقدس سیاسی و مذهبی و یا در منطقه سرخ و پرهراس امنیتی قرار می گرفت اما پس از مدتی که تمام هزینه هایش از جیب مردم زحمتکش میهن مان پرداخت می شد، پرده ها بالا می رفت و مشخص می شد که ملت ایران چه هزینه های انسانی و اقتصادی سنگینی برای این نوع بلاهت ها پرداخته است.»
متن کامل: https://goo.gl/mSFWnQ

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s