ائتلاف ایران-اسد-روسیه و محاصره‌ی مرگبار حلب شرقی

از خلال نامه‌ی استفان اوبرایان، رئیس نهاد امدادرسانی سازمان ملل به دبیر کل:
«اجازه بدهید بی‌پرده صحبت کنم، شرق حلب در محاصره حکومت سوریه است. در طول تقریبا چهار ماه هیچ کمکی از طرف سازمان ملل وارد آنجا نشده. غذا آنقدر کمیاب است که بیشتر مردم فقط با یک وعده برنج در طول زنده می‌مانند و آن چیزی هم که در فروشگاه‌ها مانده به طور سرسام‌آوری گران است. با این حال مردم عادی توسط نیروهای سوریه و روسیه بمباران می‌شوند . اگر از این هم جان سالم به در ببرند، فردا از گرسنگی خواهند مرد. این ترفندی بسیار آشکار و در عین حال خلاف وجدان است: زندگی را غیرقابل تحمل کنید و مرگ را قریب‌الوقوع گردانید، آنقدر با گرسنگی به مردم فشار آورید تا به استیصال بیفتند و تسلیم شوند، آنقدر به مردم فشار بیاورید تا خانه‌هایشان را با «اتوبوس‌های سبز» ترک کنند.
اعلامیه‌هایی که هواپیماهای سوریه و روسیه روی حلب شرقی ریخته‌اند به طور وحشتناکی این هدف را روشن می‌کنند: «این آخرین امید شماست… خودتان را نجات بدهید. اگر این منطقه را به سرعت ترک نکنید نابود خواهید شد.» و در پایان اضافه می‌کنند که «می‌دانید که همه شما را رها کرده‌اند. شما را تنها گذاشته‌اند تا با مرگ خود مواجه شوید و هیچ‌کس به شما کمکی نخواهد کرد.» واضح است که هواپیماهایی که بمباران می‌کنند، ژنرال‌هایی که دستور حمله می‌دهند و سیاستمدارانی که این استراتژی را طراحی کرده‌اند تمایل دارند تا به این هشدارهای وحشتناک به طور کامل عمل کنند.
بارها دیده‌ایم که مشابه همین اتفاق افتاده است؛ در حمص، در داریا، در معضمیه، در الوعر و حالا در حلب شرقی. و این سرنوشت آن صدها هزار انسانی که در مناطق مختلف سوریه هم خواهد بود که اکنون در مناطق محاصره‌شده در تله افتاده‌اند. این دنیایی نیست که ما بتوانیم بپذیریم.
همه طرف‌های ماجرا و حامیان‌شان باید از این روش‌های قرون وسطایی دست برداند. همه طرف‌های ماجرا و حامیان‌شان باید اجازه ورود کمک‌های انسانی، انتقال کمک‌های درمانی و انسان‌دوستانِه‌ی غیر سیاسی را در سراسر کشور، به ساکنان حلب مابقی مردمی که در ۱۷ منطقه تحت محاصره دیگر در اقصا نقاط کشور هستند به ما بدهند. فارغ از این‌که این اعلامیه‌های نفرت‌انگیز چه می‌گویند ما باید به مردم سوریه نشان بدهیم که ما آن‌ها را به حال خودشان رها نکرده‌ایم، که آنها تنها نیستند تا بمیرند و نابود نخواهند شد.»
۲۷ اکتبر ۲۰۱۶، https://goo.gl/rCCAeF
عکس: محله ارض الحمرا، حلب شرقی بعد از بمباران جنگنده ارتش روسیه/سوریه، ۲۰ نوامبر ۲۰۱۶

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s