آخرین وضعیت حلب تحت محاصره

با گذشت سه ماه از آغاز محاصره‌ی حلب شرقی و شکست مخالفان مسلح (عمدتا ائتلاف جیش‌الفتح) در گشودن راه به سمت داخل شهر، ارتش سوریه و نیروهای وابسته به ایران بعد از برقراری حاشیه‌ی امنیت در نقاط مرزی محاصره، با پشتیبانی بمباران جنگنده‌ها و توپخانه که با کشتار گسترده غیرنظامیان همراه بوده است حمله خود را از بخش شمال شرقی شهر و از ناحیه مجتمع آپارتمانی مساکن هنانو آغاز کرده‌اند و موفق شده‌اند این ناحیه را تصرف کنند. دستکم ۲۱۵ غیرنظامی حلب طی حملات دو هفته اخیر این نیروها جان باخته‌اند. (لیست اسامی:https://goo.gl/XOsby8)
شدت بمباران‌ها در حدی است که استفان دی‌میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه در مصاحبه با روزنامه آلمانی «زودچه زیتونگ» دو روز پیش ۲۵ نوامبر گفته است اگر بمباران‌ها به همین منوال ادامه پیدا کند تا کریسمس(یک ماه دیگر) حلب شرقی به کلی وجود نخواهد داشت. او که به تازگی از سفر دمشق بازگشته گفته این احساس را کرده است که مقامات دمشق از سخنان دونالد ترامپ در جریان کمپین انتخاباتی خود مبنی بر قطع کمک‌ها به مخالفان اسد، اعتماد به نفس پیدا کرده‌اند: «به آن‌ها گفتم اگر این وضعیت ختم به تراژدی انسانی شود هر رئیس‌جمهوری در آمریکا در مقابل فشار افکار عمومی و خشم انان قرار خواهد گرفت»(https://goo.gl/DsZtTj)
در مقطع کنونی به نظر می‌آید استراتژی نیروهای ارتش سوریه و وابسته به ایران در حلب، همچون موارد حمص و غوطه غربی، دو پاره کردن بخش محاصره‌شده باشد. بدین ترتیب که اگر موفق شوند محله الصاخور را تصرف کنند ناحیه‌ی یکپارچه‌ی تحت کنترل مخالفان به دو بخش تقسیم می‌شود.
نقشه: سبز: تحت کنترل مخالفان اسد/ قرمز: ارتش سوریه، نیروهای وابسته به ایران

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s