ساکنان حلب شرقی در رسانه‌های فارسی زبان

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در جلسه شورای امنیت:
«آیا روس‌ها و دولت سوریه از ما انتظار دارند باور کنیم غیرنظامیانی که قحطی داده شده‌اند و از ماه ژوئیه به این طرف یک لقمه غذا دریافت نکرده‌اند، با بمب‌های بشکه‌ای بمباران شده‌اند، با خمپاره هدف قرار گرفته‌اند، تحت حمله تک‌تیراندازان واقع شده‌اند و [در اعلامیه‌های پرتاب‌شده روی شهر] تهدید به نابودی شده‌اند، از ملاقات با کسانی که این فجایع را بر سرشان آورده‌اند به عنوان نجات‌دهندگانشان خوشحال هستند؟ اینطور است؟ اینگونه است که هرکدام از ما در موقعیت مشابه احساس میکنیم و عمل می‌کنیم؟»(سخنرانی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، دیروز ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ https://goo.gl/FvTlc7)
در همان حال که رسانه‌های جهان از تصاویر منتشره توسط دستگاه تبلیغات جنگ ائتلاف ایران-اسد-روسیه در «پذیرائی» از ساکنان درمانده و «متشکر» حلب شرقی پر شده است، دقت در نحوه انعکاس اخبار نشان می‌دهد که به چه نحو این ائتلاف توانسته است حقیقت را وارونه به جهان بباوراند و رسانه‌ها را در جهت پخش تبلیغات و پیشبرد مقاصد خود به کار گیرد.
فیلم زیر مقایسه یک گزارش تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی (از ابتدا تا ثانیه ۲۵) و گزارش تلویزیون ایران (از ثانیه ۲۵ به بعد) را از رخداد اخیر حلب نشان می‌دهد. بدینگونه مشاهده می‌شود که چگونه با عدم اعمال مکانیزم اعتباریابی و صحت‌سنجی، گزارش یک رسانه بین‌المللی با گزارش تلویزیون دولتی کشوری که در کشتار و محاصره‌ی ماه‌های اخیر ساکنان حلب شرقی مشارکت داشته و در جهت پیشبرد مقاصد جنگی قوای مهاجم کار می‌کند مشابه شده‌اند.
به گونه‌ای که با حذف آرم شبکه‌ از زیر فیلم‌ها، دشوار بتوان حدس زد کدام گزارش محصول یک دستگاه تبلیغات جنگ و کدام گزارش محصول کار رسانه‌ای بین‌المللی است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s