گمانه‌ها پیرامون آینده مخالفان مسلح پس از ترک حلب شرقی

در همان حال که سنگین‌ترین شکست مخالفان مسلح اسد در تاریخ ۵ ساله‌ی جنگ داخلی با فروپاشی ناگهانی و پی‌در‌پی خطوط دفاعی‌شان در حلب شرقی و متعاقبا حرکت رو به جلوی نیروهای وابسته به ارتش سوریه/ایران با پشتیبانی هوایی روسیه در تصرف محله‌ها رقم خورده است، رایزنی‌ها برای تخلیه نهایی مخالفان مسلح و غیرنظامیان آغاز شده است.
در تعیین شرایط تخلیه، که تحت تاثیر روند حوادث طی روزهای آتی نیز خواهد بود، مسئله مهم که محل نزاع اصلی به شمار می‌آید مقصد مخالفان مسلح بعد از ترک حلب شرقی است.(با این قید که اگر با همین روند شکست، طی روزهای پیش‌رو به کلی نابود نشوند)
از آنجا که عمده مخالفان باقیمانده در حلب شرقی را گروه‌های وابسته به اتاق فتح حلب تشکیل می‌دهند، تمایل آنان به خروج به سمت شمال استان حلب است؛ جایی که دیگر نیروهای ارتش آزاد همدسته‌ی آنان مدتهاست تحت پشتیبانی ترکیه به عملیات می‌پردازند. با این حال این امر با استراتژی اصلی ائتلاف ایران-اسد-روسیه در تضاد است که خروج آنان به سمت استان ادلب را می‌خواهند، منطقه‌ای که دست بالا را در آن جبهه فتح‌الشام(النصره سابق) دارد.
اینکه چرا ائتلاف درخواست تخلیه به سمت ادلب را میخواهد ریشه در استراتژی فراگیر آنان در «نابودی مخالفان مسلح تا نفر آخر» دارد. اگر در دستگاه تبلیغات جنگی یکی فرض کردن جبهه النصره و باقی مخالفان مسلح برای مشروع جلوه دادن هدفگیری تمام آنان در دستور کار بوده است، در روی زمین نیز برنامه‌ای مشابه دنبال شده است.
بدینصورت که تمامی مخالفان مسلح پس از خروج از ناحیه تحت کنترل خود به سمت استان ادلب تخلیه شوند تا بتوان آنان را در فاز بعد از میان برد چرا که با حضور پررنگ جبهه فتح‌الشام در استان ادلب، مشروعیت بیشتری برای عملیات نظامی در این ناحیه متصور است. پیش از این مخالفان مسلح در شهرک داریای دمشق می‌خواستند که پس از مصالحه به سمت درعا و محل حضور جبهه جنوبی ارتش آزاد بروند اما با درخواست آنان مخالفت شد و به سمت ادلب تخلیه شدند. در معضمیه، خان‌الشیح، زبدانی، مضایا، التل و دیگر مناطق مطابق همین دستورالعمل عمل شد و در مورد الوعر حمص نیز همین نکته در مذاکرات جاری مطرح است.
* نقشه: ناحیه حلب قدیم که مخالفان مسلح طی دیشب و امروز صبح ان را تخلیه کردند، در حالی که حرکت نیروهای وابسته به ایران/ارتش سوریه از سمت شرقی شهر همچنان ادامه دارد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s