سارایوو؛ همگام با ساکنان حلب تحت محاصره

در روزهای اخیر شهرهای مختلفی در جهان شاهد تجمعات در حمایت از ساکنان حلب شرقی و در مقابله با نسل‌کشی ائتلاف ایران-اسد-روسیه بوده است، با این حال در میان آنان تجمع سارایوو اهمیتی نمادین دارد.
محاصره‌ی ۴۷ ماهه‌ی این شهر توسط ارتش یوگسلاوی در جریان جنگ بوسنی که با مرگ بیش از ۵ هزار غیرنظامی حدفاصل سالهای ۹۲ تا ۹۶ میلادی همراه بود یکی از موارد تاریخی است که طی ماه‌های اخیر هم‌سنگ حلب عنوان می‌شد.
در تجمع دیروز علاوه بر شهروندان، جوامع مذهبی مسلمان، مسیحی و یهودی شرکت داشتند. دکتر الی توبر، رئیس نهاد فرهنگی-انسانی یهودیان در مصاحبه با نشریه سارایوو تایمز در این باره گفته است:
«واقعیت این است که ما در موقعیتی هستیم که هولوکاست پشت سر ما قرار دارد و این وظیفه ماست تا صدایمان را بلند کنیم و آشکارا بگوییم که زمان رنج مردمان در جهان باید به پایان برسد. مردم در سال ۱۹۳۳ وقتی هولوکاست آغاز شد و تا پایان جنگ واکنشی نشان ندادند. مردم وقتی نسل‌کشی و جنایات عظیم در بوسنی و هرزگوین رخ می‌داد واکنشی نشان ندادند. ما می‌خواهیم بشر نجات داده شود به این خاطر که اگر ما آرام کنار ایستادن را متوقف نکنیم، جهان به سیلاب بزرگتری سقوط خواهد کرد.» ( https://goo.gl/S4JNLZ )
فیلمی از تجمع را اینجا ببینید: https://goo.gl/rGWMEv
نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s