گزارش سازمان عفو بین‌الملل از اعدام قریب ۱۳ هزار تن در زندان‌ صیدنایای حکومت سوریه…

گزارش سازمان عفو بین‌الملل از اعدام قریب ۱۳ هزار تن در زندان‌ صیدنایای حکومت سوریه در پنج سال گذشته
از متن گزارش، شهادت قاضی سابق دادگاه نظامی:
«۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن‌ها را بالای چوبه دار نگه می‌داشتند تا جان دهند. بعضی نمی‌مردند به این خاطر که سبک بودند. سبکی وزن کم‌سن و سال‌ترها مانع از کشته‌شدنشان می‌شد. دستیاران افسرها آن‌ها را [از پا] می‌کشیدند تا گردن‌شان بشکند.»
عفو بین‌الملل در گزارش تازه خود اعلام کرده است که طی تخمین این سازمان در طول پنج سال (سپتامبر ۲۰۱۱ نه ماه پس از آغاز انقلاب سوریه تا دسامبر ۲۰۱۵) حکومت بشار اسد رقمی بین ۵ تا ۱۳ هزار تن را تنها در زندان صیدنایا اعدام کرده است.
عفو بین‌الملل در کتابچه ۴۸ صفحه‌ای خود که با نام «کشتارگاه انسانی؛ اعدام‌های جمعی و نسل‌کشی در زندان صیدنایای سوریه» منتشر کرده اعلام کرده است که حکومت سوریه با محاکمات ۱ تا ۳ دقیقه‌ای در دادگاه صحرایی نظامی در منطقه قابون دمشق هزاران تن را که اکثرا از غیرنظامیان مخالف دولت تشکیل شده بودند در مراسم اعدام هفتگی کشته و در زمین‌های متعلق به ارتش در نزدیکی دو روستای نجحه و قتانه در گورهای دسته‌جمعی دفن کرده است.
با احتساب گزارش منتشره‌ی عفو بین‌الملل در آگوست سال گذشته که خبر از مرگ مجزای ۱۷ هزار تن زیر شکنجه و بر اثر گرسنگی و بیماری در زندان‌های حکومت سوریه می‌داد( https://goo.gl/YE0IGW )، شمار قربانیان تخمینی این زندان‌ها در پنج سال گذشته از مرز ۳۰ هزار تن عبور کرده است.
متن کامل گزارش سازمان عفو بین‌المل از زندان صیدنایا را اینجا بخوانید:
https://goo.gl/4Hp1yo
* مرتبط از آرشیو: گزارش سازمان جهانی‌ دیدبان حقوق بشر از شکنجه و مرگ در زندان‌های حکومت اسد: «اگر قربانی می‌توانست سخن بگوید؛ مرگ‌های دسته‌جمعی و شکنجه در زندان‌های سوریه»: https://goo.gl/wr4IgQ

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s