استفاده‌ی جنگنده‌های روسی از پایگاه و حریم‌ هوائی ایران و کشتار غیرنظامیان سوری

وزارت دفاع روسیه روز ۲۴ ژانویه در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد ۶ فروند جنگنده‌‌ی دوربرد Tu-22M3 از خاک این کشور بلند شده و با استفاده از آسمان ایران به دیرالزور، شهر تحت کنترل داعش در شرق سوریه، حمله کرده‌اند.( https://goo.gl/LxdgEF ) در توضیح فیلمی که این وزارتخانه از لحظات پرواز و بمباران این جنگنده‌ها منتشر کرده است قید شده است که حملات ۲۴ ژانویه متوجه ناحیه «الصالحیه» در شهر دیرالزور بوده‌اند و «کارخانه و محل تولید و نگهداری سلاح و مهمات داعش» را هدف گرفته‌اند. ( https://goo.gl/G3XMNK )
با این حال گزارش مجزای ۸ نهاد محلی و سراسری که بر وضعیت نقض حقوق بشر در سوریه متمرکز هستند نشان می‌دهد طی این بمباران دست کم ۱۱ غیرنظامی در ناحیه الصالحیه جان باخته‌اند. «دیرالزور۲۴، رقه‌بوست، مرکز ثبت نقض حقوق بشر سوریه، صوت‌الشرقیه، دیدبان حقوق بشر سوریه(لندن)، کمیته هماهنگی‌های محلی، کمیته‌ دفاع از آزادی‌های دموکراتیک و کمیته حقوق بشر سوریه » هر کدام مستقلا با اندکی اختلاف کشته‌شدن ۱۱ تا ۱۴ غیرنظامی را با اعلام اسامی جانباختگان ثبت کرده‌اند.
مطابق گزارشها، حمله به ناحیه الصالحیه در مدخل شمالی شهر رخ داده است و یک کارگاه محلی ساخت کیف کتانی نیز سپس در ناحیه المحلجه هدف حمله هوائی قرار گرفته است. در فیلمی که توسط شبکه «دیرالزور ۲۴»، که به موارد نقض حقوق بشر در شهر توسط داعش و ارتش سوریه می‌پردازد، از درون شهر و از لحظات اولیه پس از بمباران الصالحیه منتشر شده است، دود غلیظ در آسمان به چشم می‌خورد و عده‌ای از مردم محلی در حال انتقال مصدومان دیده می‌شوند.(https://goo.gl/wVKL03)
دور جدید پرواز جنگنده‌‌های دوربرد Tu-22M3s با استفاده از خاک ایران از روز ۲۱ ژانویه شروع شده است که پیشتر گزارش آن حملات هوائی در تلویزیون دولتی «راشا۲۴» روسیه پخش شده بود.( https://goo.gl/2qxtyS ) این جنگنده‌ها به شماره‌های 03951,03952,03953, 03956, 03957, 03958 در پایگاه هوائی همدان سوختگیری کرده بودند. ژنرال سرگئی رودسکوی، رئیس عملیات نیروهای روسی در خاک سوریه در ۷ فوریه در گزارش خود اعلام کرده بود که جنگنده‌های TU-22M3 تعداد ۳۶ سورتی پرواز در حمله به دیرالزور انجام داده‌اند.(دقیقه ۸:۱۴ این فیلم: https://goo.gl/zh75HV ) بمباران‌های شهری که سبب آوارگی ساکنان محله‌های العمال، العرضي، الحميدية و الشيخ ياسين و همچنین از شهر موحسن در ریف شرقی دیرالزور شده است.
فیلم زیر از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول فیلم منتشره توسط وزارت دفاع روسیه از بمباران الصالحیه توسط جنگنده‌ها با استفاده از خاک ایران (تا ثانیه ۳۰) و بخش دوم فیلم منتشره توسط شبکه دیرالزور۲۴ را از لحظات اولیه پس از آن بمباران نشان می‌دهد.
*علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران:پرواز جنگنده‌های روس از آسمان ایران ادامه دارد https://goo.gl/WUzbI0
*گزارش‌ نهادهای ناظر محلی و سراسری از بمباران الصالحیه به همراه لیست اسامی جانباختگان: رقه‌بوست: https://goo.gl/60UTyW / دیرالزور۲۴: https://goo.gl/jU4Lvu / مرکز ثبت نقض حقوق بشر سوری: https://goo.gl/McmuhW / دیده‌بان حقوق بشر سوریه(لندن): https://goo.gl/Ev5M97 / کمیته حقوق بشر سوریه: https://goo.gl/tp7lu9 / کمیته‌ هماهنگی‌های محلی: https://goo.gl/kmNGi4 و کمیته‌ دفاع از آزادی‌های دموکراتیک: https://goo.gl/4ttKUT

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s