روسیه و «اعتراف‌گیری» از کلاه‌ سفید‌ها

عبدالهادی کامل، عضو داوطلب گروه امداد شهری سوریه (کلاه‌ سفید‌‌ها)، در شمار افرادی بود که در پی توافق حلب در روز ۱۶ دسامبر ۲۰۱۶ در کاروان‌های پیش‌بینی‌شده از این ناحیه خارج شد. به هنگام عبور آنان از منطقه تحت کنترل دولتی در غرب حلب شبه‌نظامیان وفادار به حکومت با شلیک گلوله، کاروان را نگه داشتند و از مردان خواستند بیرون بیایند.در پی تیراندازی، کتف عبدالهادی تیر خورد و آمبولانسی او را به محلی نامعلوم برد با این قول که او را بازخواهند گرداند.
۱۹ روز خبری از او نبود تا این که به ناگاه تصاویرش در شبکه‌ی روسی زبان آبخاز (بخش اشغال‌شده‌ی گرجستان بدست روسیه) پدیدار شد در حالی که مشغول اعتراف درباره «بازیگری» خود و «صحنه‌سازی» کلاه سفیدها بود و از دولت طلب عفو می‌کرد. فیلم زیر (با زیرنویس فارسی) بخش‌هایی گزیده از صحبت‌های او را که طی مستند آن تلویزیون به نام «کلاه‌ سفید‌ها؛ پوششی برای ترور» پخش شده‌ است نشان می‌دهد. از آن هنگام تا کنون خبری از او در دست نیست.
مورد عبدالهادی کامل و فیلم تبلیغاتی آن آخرین دست از سلسله حملات روسیه به کلاه سفید‌ها است؛ حملاتی که در روی زمین با ویران کردن پایگاه‌ها و کشتن اعضای آنان و در بُعد تبلیغاتی با هجوم سیستماتیک خبری ( به شکل تولید «فیک‌نیوز» با استفاده از مواد اولیه‌ای موسوم به «واقعیت‌های جایگزین») به قصد بی‌اعتبارسازی این نهاد پی‌ گرفته می‌شود.
عملکرد دستگاه تبلیغاتی روسیه در حمله به کلاه سفید‌ها در حقیقت تابعی است از یکی از زیرشاخه‌های اصل مشهور به «دروغ بزرگ» آدولف هیتلر که نهاد اطلاعاتی دفتر خدمات استراتژیک آمریکا (OSS) در گزارش روانشناسی خود از وی به آن اشاره کرده بود:« هیچ‌گاه تصدیق نکن که شاید مورد خوبی هم در دشمن‌ات وجود داشته است»
کلاه سفید‌ها اما علیرغم تبلیغات روسیه، یکی از شفاف‌ترین نهادهای امدادرسانی جنگ داخلی هستند و گزارشات آنها از عملکردشان (از نجات جان غیرنظامیان در اثر بمباران‌ها و پاکسازی بقایای بمب‌های خوشه‌ای تا تعمیر جاده و لوله‌های آب) در حساب‌های مجزا مربوط به هر منطقه به صورت روزانه با تصاویر و فیلم منتشر می‌شود:
کلاه سفید‌های ادلب: https://goo.gl/xnJNLj
کلاه سفید‌های حلب: https://goo.gl/sP719Q
کلاه سفید‌های حمص: https://goo.gl/geGVUc
کلاه سفید‌های دمشق: https://goo.gl/Kk6E1e
کلاه سفیدهای درعا: https://goo.gl/VfJvuE
* بیانیه سازمان عفو بین‌الملل در درخواست آزادی عبدالهادی کامل، ۲۷ هزار امضا: ( https://goo.gl/mHvMgg )
* بیانیه کلاه سفید‌ها پیرامون ربودن عبدالهادی کامل: ( https://goo.gl/UG9fLx )
* سفارت روسیه در انگلیس: «کلاه سفید‌ها بازیگر هستند نه امدادگر» ( https://goo.gl/rMPjZW )

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s