«حمله شیمیائی اسد به گونه‌ای بی‌نقص زمان‌بندی شده است تا از غرب امتیازات بیشتری بگیرد»

ترجمه مقاله بخش سردبیری وبسایت Syria Report پیرامون علل حمله شیمیائی ارتش سوریه به خان شیخون در ادلب و رابطه دولت سوریه با غرب، ۴ آوریل ۲۰۱۷:

«حمله شیمیائی امروز توسط ارتش سوریه به شکلی دقیق زمان‌بندی شده است تا ناکارآمدی و ضعف غرب را برجسته سازد و فشار بیشتری روی آن وارد کند تا روابطش را با دمشق از سر گیرد.
صبح زود امروز جنگنده‌ها با گاز اعصاب سارین حملاتی را به شهرک خان شیخون در استان ادلب ترتیب دادند. سپس مدتی بعدتر با راکت درمانگاه‌هایی را که زخمیان را معالجه می‌کردند هدف گرفتند تا شمار بیشتری کشته شوند. در زمان نوشتن این مطلب پنداشته می‌شود دستکم ۵۸ تن جان باخته‌اند.
حمله در روزی رخ داد که اتحادیه اروپا در بروکسل از کنفرانس مالی بزرگی میزبانی می‌کرد که در آغاز قرار بود روی بازسازی سوریه متمرکز شود اما با ارسال پیغام‌های متناقض از سوی دستگاه ریاست‌جمهوری آمریکا، در خصوص سیاستش نسبت به بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه، محدود شد و از هدف نخستین خود فاصله گرفت.
به عبارت دیگر در حالی که رژیم یک چرخش تدریجی نسبت به از سرگیری روابط را احساس می‌کرد، فهمید که غرب هنوز به این مرحله نرسیده است. از این رو ترجیح داد به جای اینکه بخواهد امتیازاتی بدهد یا ژستی سیاسی بگیرد بهای قمار را بالاتر ببرد و به غرب یادآوری کند که اگر همکاری نکند هزینه سیاسی زیادتر خواهد شد.
اسد می‌داند که با انجام حملات چیزی را از دست نمی‌دهد. اتحادیه اروپا آماده‌ی ازسر گیری روابط نیست، درحالی که ایالات متحده هنوز دودل است. همزمان اسد به این نکته آگاه است که فریادها بر سر حملات صورت گرفته در طولانی‌ترین حالت بیش از چند هفته به طول نمی‌کشد، همانگونه که از سال ۲۰۱۱ بدین سو اینگونه بوده است.
با ارتکاب کشتارها در مقیاس عظیم، رژیم ضعف و ناکارآمدی غرب را به جهان نشان می‌دهد و تمام ارزش‌های سیاسی را که غرب ادعا می‌کند پای آن‌ها ایستاده است از مشروعیت می‌اندازد. «نمی‌خواهی روابط را از سر بگیری؟ غیرنظامیان بیشتری را می‌کشم و به جهان نشان می‌دهم که چه زبون و بزدلی هستی»
هرچه وجه تبلیغاتی حمله بیشتر باشد، غرب بیشتر تحقیر خواهد شد؛ از این جهت زمانبندی حمله مقارن است با کنفرانس بروکسل. به محض اینکه فریادها خوابید، تحلیلگران مدافع حکومت، بوروکرات‌ها و سیاستمداران در اتحادیه اروپا و آمریکا کاری را که رژیم آغاز کرده بود تمام می‌کنند و برای ازسرگیری روابط و قبول باجگیری رژیم فشار می‌آورند:«به خاطر حمایت از غیرنظامیان سوری و بهبود زندگی آنان[رابطه را از سر بگیرید]».
هرگونه از سر گیری روابط و حمایت مالی آشکارا ربط چندانی به سعادت روزگار سوری‌ها ندارد بلکه بیشتر به اعتبار سیاسی غرب مرتبط است. از زمان چراغ سبز رئیس‌جمهور پیشین آمریکا باراک اوباما در سپتامبر ۲۰۱۳ ، اسد می‌داند که حملات گسترده علیه شهروندانش در کوتاه‌‌مدت مسئولیتی در حد روابط عمومی ایجاد می‌کند اما در بلندمدت مقبولیتی سیاسی می‌آفریند.
در چند ماه آینده تا مادامی که غرب حاضر به تن دادن به خواسته‌های رژیم نباشد کشتارهای تماشایی بیشتری را انتظار بکشید.»
منبع: https://goo.gl/ohWw5K

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s