جنایت جنگی در میانه‌ی جابجایی اجباری

در چارچوب توافق تخلیه‌ی ۳۰ هزار ساکن دو شهرک مضایا و زبدانی (مخالفان) در مقابل دو شهرک شیعه‌نشین فوعه و کفریا(دولتی)، در حالی که اتوبوس‌های حامل ساکنان دو شهرک فوعه و کفریا در راشدین غرب حلب در منطقه تحت کنترل مخالفان منتظر ورود به منطقه تحت کنترل دولت بودند، یک ماشین بمب‌گذاری شده در نزدیکی آنان منفجر شد که دستکم ۴۳ غیرنظامی را کشت.
چه کسی مسئول است؟
در اولین ساعات انفجار در حالی که مخالفان مسلح و رسانه‌های دولتی یکدیگر را متهم می‌کنند، باید دانست که توافق بین قطر(به نمایندگی از هیئت‌تحریر‌الشام شامل جبهه النصره) و ایران(به نمایندگی از شبه‌نظامیان حزب‌الله) بسته شده است. از انجا که جبهه النصره امضاکننده توافق بوده است در روزهای پیش اعتراضاتی علیه آن در شهرهای مخالفان بابت راضی شدن به بی‌خانمانی اجباری ساکنان زبدانی-مضایا توافق صورت گرفته بود. باید اضافه کرد که در انفجار اخیر قریب بیست شورشی مخالف (اعضای هیئت تحریر الشام و احرار الشام) که اتوبوس‌ها را همراهی می‌کردند نیز کشته شدند. با اینکه در ساعات نخست همه‌چیز درباره مسئول بمب‌گذاری امروز در حد گمانه‌زنی است و در عین حال که این انفجار همچنان می‌تواند کار اعضایی از درون جبهه النصره یا گروهی افراطی دیگری باشد که به توافق معترض بوده‌اند، انگشت اتهام بیش از همه متوجه سلول‌های خفته‌ی داعش در مناطق تحت کنترل مخالفان تحت نام گروه «لوا‌ء الاقصی»(با هسته‌ی مرکزی اعضای سابق جندی‌الاقصی) است.
گروهی دو هزار نفره که سه ماه پیش وارد درگیری با دیگر مخالفان مسلح شده و بعد از تصرف چند شهرک و اعدام ۱۳۰ عضو مخالفان در شمال حماه(عمدتا نیروهای عضو جیش‌العزه ارتش آزاد) وارد درگیری با احرارالشام و هیئت تحریرالشام شد و پس از توافقی ادلب را به سمت رقه پایگاه داعش ترک کرد. گرچه سلول‌های خفته ان در مناطق مخالفان حضور دارند و به هنگام ترورهای شایع گروه‌های اسلام‌گرا در ادلب آنان مسئول دانسته می‌شوند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s