مقایسه‌ی میزان تلفات حاصل از عملکرد نیروی هوائی سوریه و نیروی هوائی عراق

یکی از استدلالات رایج دستگاه تبلیغات ائتلاف ایران-اسد-روسیه برای دفع انتقادات حقوق بشری پیرامون میزان مرگ غیرنظامیان در حملات این ائتلاف به شهرهای سوریه، آوردن نمونه از دولت عراق و متهم کردن منتقدان به استاندارد دوگانه است:« دولت سوریه همان کاری را می‌کند که دولت عراق در حال انجام آن است.»
مشکل استدلال و مقایسه‌ی بالا آن است که ارقام امری متفاوت را نشان می‌دهند. در حقیقت نیروی‌ هوائی ارتش بشار اسد با برجاگذاشتن آمار ۸۵ درصد تلفات غیرنظامی در حملات به شهرها بزرگترین دستگاه کشتار هوائی غیرنظامیان جهان را در سال ۲۰۱۵ تشکیل داده است.
در گزارش سالانه منتشره توسط موسسه AOAV مستقر در بریتانیا که بصورت تخصصی بر وضعیت کاربرد سلاح‌های انفجاری در کشورهای مختلف متمرکز است، نیروی هوائی سوریه در حیث برجا گذاشتن تلفات غیرنظامیان مقام نخست را در تمامی کشورهای درگیر جنگ بدست آورده است.( https://goo.gl/pS6xff ) این امر به استراتژی عمومی این نیرو بازمی‌گردد.
در حالی که نیروی هوائی عراق در موارد متعدد توسط سازمان‌های حقوق بشری به ارتکاب جنایات جنگی و آسیب‌رساندن به غیرنظامیان متهم شده است، آنچه نیروی هوائی اسد را از آن متمایز می‌کند ماهیت قتل‌عام‌گر آن نیرو است است که با هدف‌گیری عمدی شهرها و مناطق پرجمعیت سیاست زمین سوخته را بر شهرهای تحت کنترل مخالفان اعمال می‌کند. حتی اگر ملاحظات حقوق بشری نیز به کناری گذاشته شده و عملکرد آن نیرو تنها در چارچوب نظامی تحلیل شود، قابل مشاهده است که وضعیت در سوریه هرمی معکوس را می‌سازد.
در حقیقت در جائی که ۸۵ درصد تلفات را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند، اصطلاح پرمناقشه‌ی «تلفات جانبی» را باید برای مرگ شبه‌نظامیان به کار برد، نه برای مرگ غیرنظامیان.
و حکومت ایران و روسیه در حال تجهیز و حمایت از چنین نیروئی هستند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s