فعالان سیاسی ایرانی؛ از تئوری‌پردازی برای کشتن رهبر با سم تا حمایت از مداخله نظامی…

فعالان سیاسی ایرانی؛ از تئوری‌پردازی برای کشتن رهبر با سم تا حمایت از مداخله نظامی جمهوری اسلامی در سوریه
پشتیبانی از بشار اسد و رژیم بعث علی‌رغم آن‌که پای ایران را برای نخستین بار در تاریخ معاصر خود به پرونده‌ی نسل‌کشی در چنین مقیاسی باز کرده، با این حال بدلایل متعدد حامیانی جدی و پرشور در میان ایرانیان داشته و حتی از جمع رادیکال‌ترین مخالفان نظام جمهوری اسلامی نیز هوادارانی برای خود دست و پا کرده است.
در این میان دستگاه تبلیغات جنگ نظام حاکم تلاش کرده قشر با تمایلات مذهبی را با استدلال«دفاع از حرم» و قشر با تمایلات ملی را با استدلال« دفاع از امنیت ایران» پیرامون ادامه‌ی استراتژی خود قانع کند. روشی که طیفی وسیع از فعالان سیاسی از حامیان رهبر ایران تا فعالان اپوزسیون داخل یا خارج از کشور را به ورطه‌‌ی توجیه و دفاع از جنگی کشانده که بزرگترین فاجعه‌ی انسانی پس از جنگ جهانی دوم لقب گرفته است.
گرچه ممکن است امروزه به خاطر جو غالب و موج سنگین تبلیغات، دفاع از سیاست مشت آهنین ایران در سوریه امری عادی جلوه کند، با این‌حال لکه‌ی بدنامی سکوت و حمایت که دامن اپوزسیون را در شش سال اخیر درباب مسئله سوریه گرفته است دشوار بتوان از صفحات تاریخ پیشاروی نسل‌های آینده زدود.
بخش نخست فیلم زیر قسمتی است از اظهارات جواد خادم، فعال ملی‌گرا، وزیر سابق کابینه شاپور بختیار و از بنیانگذاران گروه اتحاد برای دموکراسی، در ژوئیه ۲۰۱۵ که وی در آن به تئوری‌پردازی برای ترور رهبر ایران جهت خروج از بن‌بست می‌پردازد. بخش دوم فیلم (از ثانیه ۳۵ به بعد) همو را چند ماه بعد در فوریه ۲۰۱۶ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «من‌و‌تو» در حال دفاع از مداخله نظامی حکومت ایران در سوریه نشان می‌دهد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s