«بشار اسد؛حسین زمان» و پرتاب بمب بشکه‌ای روی حرم حضرت سکینه

شهرک داریا در جنوب غرب دمشق (که حرم منتسب به «حضرت سکینه» دختر امام اول شیعیان در آن قرار دارد) از اولین مناطقی بود که ساکنان آن با آغاز ناآرامی‌ها در سوریه به اعتراضات مسالمت‌آمیز خیابانی پیوستند. با شروع جنگ خیابانی کنترل شهرک از دست نیروهای دولتی خارج شده و ارتش آزاد سوریه در این ناحیه متشکل از جنگجویان محلی کنترل داریا را در دست گرفت. بدلیل نزدیکی این شهرک به مرکز قدرت در دمشق، ارتش سوریه و نیروهای وابسته به ایران بارها تلاش کردند کنترل ان را در دست بگیرند، با این حال در انجام این کار توفیقی حاصل نکردند تا سرانجام پس از ۵ سال محاصره، این شهرک به توافق جابجایی اجباری تن داد و در تابستان ۲۰۱۶ با بیرون ریخته شدن حدود ۴۷۰۰ ساکن باقیمانده آن، این ناحیه که بر اثر شدت بمباران‌های هوائی و توپخانه‌ای به تلی از ویرانه بدل شده بود به دست نیروهای دولتی افتاد. مطابق آمار ماهانه‌ی نهاد ناظر محلی حدود ۶ هزار بمب بشکه‌ای در طول این سال‌ها روی داریا پرتاب شد.
بخش نخست فیلم زیر، با زیرنویس فارسی، امجد البهادلی ملقب به ابوکرار، فرمانده گروه شبه‌نظامی عراقی لواء امام حسین وابسته به ایران در سوریه را در ساعات ابتدایی تصرف شهرک داریا در حال شکرگزاری از بشار اسد و خواندن او به نام «حسین زمان» نشان می‌دهد. گروه عراقی لواء امام حسین در جریان عملیات زمینی برای تصرف داریا نقش فعال داشت و امجد البهادلی خود در ۱۷ مارس گذشته در درگیری‌های در حومه دمشق کشته شد.
بخش دوم فیلم زیر، لحظه‌ی پرتاب بمب بشکه‌ای ارتش سوریه را روی «حرم حضرت سکینه» توسط هلیکوپتر در ژانویه ۲۰۱۴ در جریان یکی از بمباران‌ها نشان می‌دهد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s