سالگرد کشتار حوله و ریشه‌های فرقه‌ای شدن جنگ سوریه

«یکی گفت با بچه‌ها چکار کنیم؟ آن یکی جواب داد قبل از بزرگ‌تر‌ها بزنیدشان. بعد پدرم را آوردند داخل اتاق و جلوی ما به صورتش شلیک کردند. مغزش را دیدم که از سرش بیرون پاشید. یکی از نظامی‌ها درحالی که چند تیرهوائی به سمت سقف شلیک ‌می‌کرد فریاد کشید: یا امام علی، انتقام تو را گرفتیم.»
(خاطره‌ی زن جان بدربرده از کشتار حوله، نشریه گاردین، https://goo.gl/i5HQIw )
امروز پنجمین سالگرد واقعه حوله در حمص سوریه است که طی آن ۱۰۸ مرد، زن و کودک اعدام صحرائی شدند. در گزارش سازمان ملل که سه ماه پس از آن منتشر شد، عاملان ارتکاب آن به صورت رسمی نیروهای ارتش سوریه و شبه‌نظامیان وفادار به حکومت اسد اعلام شد.
تصاویر تکان دهنده از اجساد کودکان که در آخرین لحظات زندگی و اعدام دسته‌جمعی از شدت وحشت خودشان را خیس کرده‌ بودند، تیغ تبر که در جمجمه‌شان فرو رفته بود و گلوهای بریده آنان نه تنها سوریه که جهان را تکان داد و جنگ داخلی را به مرحله‌ای غیرقابل بازگشت برد.
برای داشتن پیش‌زمینه‌ای از اتفاق باید دانست که ناحیه حوله در شمال حمص از اولین مناطقی بود که شاهد ناآرامی‌ها در آغاز انقلاب سوریه بود. با ادامه‌ی اعتراضات خیابانی، سرکوب آن و تشکیل «ارتش آزاد سوریه»، بسیاری از سربازان این ناحیه از ارتش جدا شدند و به ارتش آزاد پیوستند.
پنج سال پیش در چنین روزی، ۲۵ می ۲۰۱۲، پس از یک تظاهرات اعتراضی در روستای تلدو در حوله که با شلیک نیروهای امنیتی متفرق شد، طبق گزارش سازمان ملل شبه‌نظامیان موسوم به «شبیحه» با همکاری نظامیان ارتش از روستای مجاور علوی‌نشین القبو حوالی حدود ساعت ۷ شب وارد شدند و خانه به خانه جلو آمدند و هرکس را که در خانه ها یافتند با شلیک گلوله یا ضربه کارد و تبر کشتند و سر شماری را از تن جدا کردند. سپس روستا راکت‌باران شد.(فیلم‌ها از قربانیان واقعه ؛هشدار، حاوی تصاویر دلخراش: https://goo.gl/v6ul4e)
در مجموع ۴۹ کودک، ۳۴ زن و ۲۵ مرد کشته شدند و کمیته حقیقت یاب سازمان ملل پس از سه ماه در گزارش آگوست ۲۰۱۲ خود عامل حادثه را حکومت بشار اسد و شبه نظامیان وابسته به آن اعلام کرد.(متن کامل گزارش: https://goo.gl/39Eodt)
در حالی که چندین سال است زمزمه‌ها بر سر بازگشایی سفارت دولت سوریه در کشورهای جهان و از سرگرفتن روابط با حکومت این کشور در جریان است، باید به یاد آورد که علت بستن سفارتخانه دولت سوریه در بسیاری از کشورهای جهان همین کشتار حوله بود و در پی این واقعه بود که آمریکا، انگلیس و ۱۰ عضو دیگر اتحادیه اروپا دیپلمات‌های دولت سوریه را از کشورشان اخراج کردند.
در آن مقطع زمانی شمار غیرنظامیان کشته شده در سوریه قریب ۱۷ هزار تن تخمین زده می‌شد و بسیاری کشتار حوله را اوج قساوت حکومت بشار اسد قلمداد می‌کردند.
عصر سارین و بمب‌های بشکه‌ای در راه بود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s