کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل: در حمله به خان شیخون از عامل اعصاب سارین استفاده شده…

کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل: در حمله به خان شیخون از عامل اعصاب سارین استفاده شده است
کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل (متشکل از سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی/سازمان ملل) در گزارشی به تاریخ ۱۹ می نتایج تحقیقات مقدماتی خود را از حمله شیمیایی به خان شیخون منتشر کرد.
این گزارش حاوی ریز آنالیز فنی و نتایج تست نمونه‌های بیولوژیکی بدست آمده از بیمارستان‌های درمان‌کننده مصدومین، علف‌های واقع در ده‌متری محل اصابت بمب، کالبدشکافی جان‌باختگان، لاشه‌ی حیوانات مرده در محدوده‌ و خاک و آسفالت کنده‌شده در محل اصابت بمب است. مطابق اعلام این سازمان در این موارد گاز عامل اعصاب سارین یا مشابه‌سارین یافت شده است.( https://goo.gl/EixaZ6 )
نکته اصلی این تحقیقات که بالقوه می‌تواند نقش حکومت اسد را در بمباران شیمیایی ثابت کند، اثبات وجود ماده هگزامین است. نهاد تحقیق و مطالعات علمی سوریه SSRC که عامل تولید تسلیحات شیمیایی دولتی در سوریه به شمار می‌رود، از این ماده به عنوان تثبیت‌کننده در فرآیند تولید سارین استفاده می‌کند. در حمله بزرگ شیمیایی چهار سال پیش در دمشق نیز مارک همین ماده در بقایای راکت‌ها یافت شده بود. همچنین نهادهای اطلاعاتی فرانسه هگزامین را در کنار سارین ۶۰ درصد و دی‌فلورید متیل‌فسفونیل در حمله شیمیایی به سراقب در ادلب در آوریل ۲۰۱۳ یافته بودند.
عکس زیر، پرنده‌ی تلف‌شده در قفس را پس از حمله شیمیایی خان شیخون نشان می‌دهد که دانشمندان کمیته حقیقت یاب سازمان ملل در گزارش تازه خود به وجود ماده هگزامین به همراه اسید ایزو پروپیل‌متیل‌فسفانیک(عامل بنیانی اعصاب) در بال و روی پرهای آن اشاره کرده‌اند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s