سرنگونی پهپاد سپاه پاسداران در سوریه توسط آمریکا

روز ۸ ژوئن، یک پهپاد شاهد-۱۲۹ ایران پس از آن‌که وارد حریم امن کمپ آمریکا و بریتانیا در منطقه التنف در جنوب شرق سوریه شد توسط یک جنگنده F-15E Strike Eagle آمریکا هدف قرار گرفت و سقوط کرد.
کلنل رایان دیلن سخنگوی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا گفته است زمانی که نیروهای محلی این ائتلاف در حال گشت‌زنی در ۶۰ کیلومتری گذرگاه بوده‌اند، پهپاد مهمات از تیپ انفجاری خود را روی آنان پرتاب کرده گرچه این حمله ناموفقیت آمیز بوده و به شن‌ها برخورد کرده است. پس از آن یک جنگنده اف-۱۵ ائتلاف پهپاد را ساقط کرده است. سرگرد جاش ژک یک مقام دیگر ائتلاف گفته است از سال ۲۰۰۹ بدین سو این اولین بار است که جنگنده‌های آمریکا در یک عملیات هوا به هوا، پروازگر متخاصم را ساقط می‌کنند.
گذرگاه التنف در مرز سوریه در نزدیکی محل دو کمپ آمریکا و بریتانیا در اردن برای آموزش ارتش آزاد سوریه (عمدتا گروه «مغاویر الثوره») جهت جنگ با داعش قرار دارد. در پی حرکت شبه‌نظامیان تحت فرماندهی ایران (عمدتا شامل افغان، عراقی و شیعه سوری) به سمت مرز برای تصرف منطقه مرزی آمریکا اعلام کرده بود محدوده‌ی این ناحیه حفاظت‌شده به حساب می‌آید و ورود به آن با پاسخ همراه است. با حرکت شبه‌نظامیان، هواپیماهای آمریکا پیش از این چهار دفعه کاروان آنان را هدف گرفته بودند اما این اولین بار است که پهپاد متعلق به آن نیروها توسط جنگنده سرنگون می‌شود. عکس‌ها بقایای آن را پس از سقوط نشان می‌دهد.
* مقامات رسمی آمریکا: «یک پهپاد ایرانی شاهد-۱۲۹ را سرنگون کردیم» https://goo.gl/mNoMS2
* بیانیه ائتلاف درباره حادثه: https://goo.gl/hly924
* بیشتر درباره جزئیات فنی حمله: https://goo.gl/omVMjI
*مرتبط: فیلم رجزخوانی اپراتور ایرانی به هنگام رصد پهپاد آمریکایی: https://goo.gl/iYPyTJنظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s