آخرین فیلم از فریدون احمدی جنگجوی اسیر سپاه پاسداران پیش از تیرباران در سوریه

به همراه ترجمه مصوبه کنوانسیون ژنو پیرامون محاکمه اسرای جنگی
فریدون احمدی عضو سپاه پاسداران که طی درگیری‌های جنوب حلب با مخالفان مسلح سوری در شهرک خان‌طومان در آذرماه ۱۳۹۴ به دست نیروهای وابسته به گروه فیلق‌الشام ارتش آزاد اسیر شده بود، سرانجام اعدام شده و جسد او چند روز پیش در شهر کرمانشاه تشییع شد.( https://goo.gl/jdc3nn )
در فیلم زیر که در روزهای اولیه پس از دستگیری آنان توسط دستگاه تبلیغات جنگ گروه فیلق‌الشام ارتش آزاد منتشر شد، فریدون احمدی دیده می‌شود که با لحنی مطمئن از دولت ایران می‌خواهد روال آزادسازی آنان را سریع‌تر انجام دهد. فرد کناری او احمد محمدی،«پرستار» ادعایی مقامات ایران است که در اسفند ۱۳۹۵ آزاد شد و به ایران بازگشت.
اعدام اسیران جنگی مطابق پروتکل دو کنواسیون ژنو مصوب ۱۹۷۷ممنوع است و جنایت جنگی محسوب می‌شود. ترجمه بند ۳ این پروتکل در زیر می‌آید:
«هیچ حکمی درباره فردی که مقصر قلمداد شده نباید صادر شود و هیچ مجازاتی نباید اعمال شود، مگر در پی اعلام دادگاهی که از بی‌طرفی و استقلال لازم برخوردار بوده باشد. به طور اخص:
۱- روند محاکمه برای متهم شامل اطلاع‌رسانی بدون تاخیر به او در مورد تقصیر ادعایی است و باید حقوق ضروری و ابزار دفاع برای متهم قبل و در حین دادگاه در اختیار وی قرار داده شود.
۲- هیچ‌کس نباید به خاطر یک اتهام محکوم شود مگر بر پایه‌ی مسئولیت فردی کیفری.
۳- برای عمل یا قصوری که در زمان رخداد ارتباطی به اتهام جنایی ندارد، هیچ‌کس نباید به اتهام جنایی گناهکار قلمداد شود. همچنین نباید مجازات سنگین‌تری در قیاس با اتهام جنایی انجام‌گرفته اعمال شود. قانون همچنین باید پیش‌بینی مجازات سبک‌تر را در متن خود کرده باشد و متهم باید بتواند از آن بهره ببرد.
۴- هر فردی که با اتهام مواجه شده است، بی‌گناه تلقی می‌شود مگر آنکه طبق قانون ثابت شود گناهکار است.
۵- هر فردی که با اتهام مواجه شده است، از این حق برخوردار است تا در حضور خودش محاکمه شود.
۶- هیچ‌کس نباید وادار به شهادت علیه خودش شود یا تحت اجبار اقرار به گناه کند. (منبع: https://goo.gl/MCjnmQ )
* بیشتر: کتابچه فارسی ترجمه متن کامل کنوانسیون ژنو پیرامون حقوق اسرای جنگی مصوب ۱۹۴۹ در سایت سازمان ملل: https://goo.gl/zpdepC

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s