تصاویر موشک‌ سقوط‌کرده‌ی سپاه پاسداران در عراق، تصاویر«موتور جدا‌شده‌ی موشک» بوده‌اند؟- بخش ۱

قریب یک هفته پس از آنکه مقامات نظامی سپاه پاسداران به طور پیوسته ادعا کردند تمامی موشک‌های پرتاب شده به سوی استان دیرالزور سوریه به هدف اصابت کرده‌اند، انتشار تصاویر سقوط و انفجار یکی از موشک‌ها روی منطقه تحت کنترل گروه سرایا‌الجهاد حشد‌الشعبی در عراق ، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران را به واکنش واداشته است.
سردار حاجی‌زاده در توضیح پیرامون صحنه‌ی سقوط موشک گفته است:«عملیات حمله به مواضع تروریست ها طوری طراحی شد که موتور موشک ها در عراق به زمین بخورد. موشک‌هایی که در این عملیات استفاده کردیم به گونه‌ای است که قبل اصابت به هدف قسمتی از بدنه جدا شده و سر جنگی به هدف اصابت می‌کند باید این قسمت جدا شده در خاک عراق به زمین می خورد». ( https://goo.gl/NMjA8r )
با این اعلام موضع، در وهله نخست فرمانده سپاه پاسداران به طور رسمی تائید کرده است تصاویر منتشره از عراق، متعلق به عملیات موشکی این نیرو بوده است. با این حال آنچه وی در توضیح و توجیه چاله انفجار آورده است، بار دیگر همچون اطلاعیه نخستین درباره حمله موشکی به دیرالزور، کوششی ناکام برای رفع و رجوع شرایط پیش‌آمده می‌نماید. در جنگی که شش سال است زیر ذره‌بین دوربین‌ها قرار دارد و تصاویر مستند ده‌ها موشک بالستیک شلیک‌شده از داخل و همچنین از خارج مرزهای این کشور موجود است.
در راستی‌آزمائی سخنان فرمانده نیروی هوافضای سپاه باید گفت در موشک‌های بالستیک این رویه‌ای معمول به شمار می‌رود که در مراحل پرواز، محفظه سوخت و موتور جدا شده و سقوط کرده و«سر جنگی حاوی مهمات» به هدف برخورد می‌کند. اما حفر گودال و چاله‌ی انفجاری چندین متری (چنان که در مورد موشک ایران در عراق دیده شد) نسبتی با سقوط موتور ندارد و عکس‌ها صحنه‌ی پس از انفجار خود موشک را نشان می‌دهند نه صحنه سقوط موتور آن را. (نگاه کنید به تصویر نخست: مقایسه اصابت موشک بالستیک روسی به جنوب حلب با اصابت موشک بالستیک سپاه پاسداران به خاک عراق)
برای داشتن برآوردی از صحنه‌ی واقعی سقوط موتور موشک‌ها، سه تصویر بعدی نمونه‌هایی از افتادن موتور و محفظه سوخت نمونه بالستیک روسی توشکا 9M79 Tochka (یا نامی که سازمان ناتو به آن داده است:SS-21 Scarab) را در سوریه(حلب، درعا و ادلب) نشان می‌دهد. نیروهای ارتش روسیه و سوریه در سال‌های اخیر به کرات از این موشک‌ها استفاده کرده‌اند. این بدنه‌ها پس از سقوط به قدری عظیم هستند که غالبا با «موشک عمل‌نکرده» اشتباه گرفته می‌شوند.
فیلم‌های زیر نیز تصاویری از مکان سقوط شماری دیگر از آن‌ها در سوریه را نشان می‌دهند:
در اعزاز حلب در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۶: https://goo.gl/HupJs9
در جبرین ۱۷ فوریه ۲۰۱۶ https://goo.gl/FcT3ic
در دارة عزة در ۶ آوریل ۲۰۱۶ https://goo.gl/p7ygUx
در ادلب ۳۰ آوریل ۲۰۱۶ https://goo.gl/9FpQ7n
نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s