سوریه و تاکتیک «آشنائی‌زدایی» دستگاه تبلیغات ائتلاف ایران-اسد-روسیه

دستگاه تبلیغات جنگ نیروی مهاجم در سال‌های اخیر سوریه از روش‌های متعددی استفاده کرده است تا ضرب مخالفت افکار عمومی با کشتار غیرنظامیانی را که تحت بمباران‌های شهری قرار دارند بگیرد و راه را برای پیشبرد استراتژی جنگی خود هموار کند. یکی از این روش‌ها «آشنائی زدایی» بوده است.
در حقیقت برای آنکه درهم‌کوبیدن شهرهای غیرتحت کنترل دولت، با هر جنبنده‌ای درون آن، بتواند بدون مخالفت جدی ادامه داشته باشد یک وظیفه‌ی دستگاه تبلیغات آن است که بتواند واکنش‌های احساسی مخاطبان جهانی را مهار کند. با این هدف، تلاش می‌شود تا از پدیدآمدن هرگونه حس نوع‌دوستی و همذات‌پنداری مخاطبان با قوم تحت بمباران و کشتار جلوگیری شود و در این راه دو تیغه‌ی آشنائی‌زدایی و بیگانه‌سازی به طور هماهنگ عمل می‌کنند:
نخست سانسور و حذف واقعیت جاری از شهرها و زندگی غیرنظامیان؛ از این روست که در تمام این سال‌ها در هیچ‌کدام از رسانه‌های تبلیغاتی وابسته به ائتلاف ایران-اسد-روسیه، فیلم و خبری از جریان زندگی روزمره‌ در مناطق غیرتحت کنترل دولتی پخش نشده است.
دوم جایگزین کردن آن با ارائه تصویری دور، سیاه، ناشناس، در خلأ، ناآشنا و در محیطی بایر و متروکه پر از توحش و خالی از روح انسانی با خبرهایی یکسره از سر بریدن، شلاق زدن، اعدام و نظایر آن. این تصویر بدل اگر با بیدار کردن حس خشم و نفرت مخاطب را به همدلی با ائتلاف مهاجم برنمی‌انگیزد، دستکم بروز احساسات نوع‌دوستانه را در نهاد او خفه می‌کند.
در واقع این دستگاه تبلیغات با تمرکز بر این اصل که انسان‌ها برای درک فجایع و نشان دادن واکنش انساندوستانه نخست نیازمند دریافتی ملموس از واقعه هستند، سعی می‌کند در همان ابتدا شاخک‌های ارتباطی مخاطب با واقعیت را قطع کند و با گرفتن روح انسانی از قوم قربانی راه درهم‌شکستن و نسل‌کشی آنان را هموار سازد. نقطه اوج موفقیت آن دستگاه تبلیغات آن است که بتواند حس آشنائی‌پنداری و همدردی را که برخاسته از تجربه و عواطف مشترک است بزداید و قوم هدف را پیش از آن‌که بمب روی سرشان فرود آید، در اذهان جهانیان بکشد.
در این چارچوب آنچه از مردم ساکن در شهرهای غیرتحت کنترل دولتی جلوه داده می‌شود نه حکایت آدم‌هایی چون دیگران با همان زندگی و کار و سرگرمی و احساسات، که زندگی «خانواده‌های تروریست‌ها»یی است که منازل مسکونی‌شان«مواضع تکفیری‌ها» به حساب می‌آید. افرادی که به صورت پیش‌فرض همدست داعش و القاعده و تروریست‌ها محسوب شده و در بهترین حالت سپرهای انسانی هستند که کشته‌هایشان مخفی شده و مشتی عدد و رقم و تلفات جانبی معرفی می‌شوند.
در سه سال گذشته شهر ادلب در سوریه آماج بمباران‌های شهری قرار داشته است در عین حال که جنگ روانی بالا توسط دستگاه تبلیغات ائتلاف ایران-اسد-روسیه در قبال آن اعمال شده است. فیلم زیر که مربوط به دو روز پیش است، گوشه‌هایی از زندگی جاری در این شهر را در خلال جشن عید فطر و قطع بمباران‌ها نشان می‌دهد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s