حزب‌الله لبنان و اعزام کودکان زیرسن قانونی به جنگ سوریه

تصاویر «مهدی حسان ابوحمدان»، با نام جهادی «هیثم»، نوجوان ۱۶ ساله‌‌ی متعلق به نهاد «کشافه‌ی امام مهدی» حزب الله لبنان، کشته شده در جنوب شرق سوریه و تشییع او در ۸ ژوئیه ۲۰۱۷ در شهرک محل تولدش تعلبايا البقاعية در ضاحیه در جنوب بیروت.
در میان گروه‌های تروریستی حاضر در دنیا نظیر «ارتش مقاومت پروردگار» در اوگاندا، گروه موسوم به «دولت اسلامی»(داعش) در عراق یا گروه‌های مرتبط با «القاعده» در سوریه که به جذب و به‌کارگیری نظام‌مند کودکان در راه مقاصد نظامی و ایدئولوژیک در کمپ‌های نظامی مشغولند، حزب‌الله لبنان با نهاد «کشافه‌ی امام مهدی» خود پرسابقه‌ترین گروه متجاوز سیستماتیک به حقوق کودکان به شمار می‌رود که برای بیش از سی سال است سیاست تولید و پرورش سرباز را از میان کودکان شیعه‌ی لبنانی و از زمان اوان طفولیت آن‌ها پیش می‌برد.
این شیوه در حقیقت در دوران معاصر توسط رژیم آلمان نازی در سال‌های پیش از جنگ جهانی دوم تحت نام نهاد Deutsches Jungvolk پایه‌گذاری شد که وظیفه آن آموزش ایدئولوژی نازیسم به کودکان ۱۰ تا ۱۴ سال در چارچوب برنامه‌های نظامی، سیاسی، فرهنگی و ورزشی بود. بسیاری از انان در جریان جنگ به عنوان کودک‌سرباز وارد جبهه‌ها شدند و کشته شدند.
حزب‌الله لبنان سازمانی بود که این شیوه را بصورت مدون و در چارچوب برنامه‌ای جامع در پیش گرفت و عضو‌گیری و تولید سرباز را از پایه(کودکان ۸ تا ۱۶ سال) و با سازوکاری هدف‌مند (به منظور تامین نیروی انسانی جنگجو) اغاز کرد. بسیاری از اعضای جوان و نوجوان حزب‌الله لبنان که امروز در سوریه می‌جنگند محصول این نهاد هستند (تصاویر سه کودک در اردوی کشافه امام مهدی حزب‌الله؛ ده سال بعد سه کشته‌شده در جنگ سوریه https://goo.gl/gimbFg )
حسن شاطری، با نام مستعار حسام خوشنویس مسئول ستاد بازسازی لبنان سپاه قدس ایران، همین سازوکار را در سوریه و برای تعلیم ایدئولوژیک و آموزش نظامی کودکان سوری بنیان گذاشت. (فیلم: https://goo.gl/fkTPkZ )
* از آرشیو صفحه گزارش جنگ: فیلم آموزش نظامی به کودکان توسط حزب‌الله لبنان https://goo.gl/D8gxwL
نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s