رابطه‌ی حکومت بشار اسد و جهادی‌های افراطی-۱

یکی از مهم‌ترین فرازهای تاریخ اشغال عراق توسط آمریکا (۲۰۰۳-۲۰۱۱) و فعالیت گروه‌های مرتبط با القاعده در این کشور، نقش حکومت سوریه در آموزش و اعزام جهادی‌های افراطی به داخل خاک عراق است. پست زیر بخش نخست از سلسله‌ مطالبی است که به اسناد و مدارک پیرامون این رابطه می‌پردازد و بخش‌های بعدی آن به تدریج در صفحه گزارش جنگ منتشر خواهند شد.
پس از حمله‌ی آمریکا به افغانستان و عراق، حکومت سوریه از این‌ که هدف بعدی باشد وحشت کرده بود. مقامات این کشور، که در لیست «فرای محور شرارت» آمریکا (درکنار لیبی و کوبا) قرار داشتند راه چاره و نجات خود را مشغول نگاه داشتن آمریکا در عراق از طریق بی‌ثبات کردن این کشور می‌دیدند. از این رو برنامه‌ای را کلید زدند که از سویی واعظان مذهبی سلفی‌جهادی را به کار بگیرند و از طریق آنان جهادی‌های افراطی را جذب سازند؛ از سوی دیگر با برپاکردن کمپ‌های نظامی در سوریه، آنان را آموزش داده و آنان را به داخل خاک عراق بفرستند. این سیاست وزارت اطلاعات سوریه که برای ‌سال‌ها ادامه داشت، و بعدها به طریق دیگر برای مقابله با انقلاب ۲۰۱۱ نیز به کار گرفته شد، در اوج دوره‌ی بمبگذاری‌ها در بغداد و کشتار غیرنظامیان در عراق به مسئله‌ی تنش دائمی میان مقامات عراق و سوریه بدل شد. مقامات عراقی دولت سوریه را به طور پیوسته متهم می‌کردند که در انفجارها دست دارد و شبه‌نظامیان افراطی را به این کشور گسیل می‌کند و دولت سوریه نیز در مقابل این اتهامات را تکذیب می‌کرد.
نقطه اوج تنش میان دو کشور پس از انفجارهای مرگبار بغداد در آگوست ۲۰۰۹ رخ داد که ۹۵ کشته و ۶۰۰ زخمی برجا گذاشت و هسته داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفته ( https://goo.gl/aYPSnN ). پس از آن بود که دولت عراق در اعتراض سفیر خود در دمشق را فراخواند. نوری المالکی در مصاحبه‌ای پس از آن رویداد گفت:«۹۰ درصد تروریست‌های خارجی، از طریق سوریه وارد کشور شده‌اند. تروریست‌ها، بعثی‌ها و تکفیری‌ها با دراختیار داشتن پایگاه در درون سوریه به عملیات جنایتکارانه در داخل خاک عراق می‌پردازند.»( https://goo.gl/JzVCnV )
فیلم زیر، با زیرنویس فارسی، که متعلق به ۸ سال پیش و تلویزیون LBC لبنان است، خبر کنفرانس مطبوعاتی نوری المالکی را پس از انفجارهای بغداد نشان می‌دهد که در آن وی به رابطه دولت سوریه و جهادی‌های افراطی می‌پردازد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s