گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران و جذب جنگجو برای جنگ در خاک سوریه

۲ اعلامیه‌ی گروه شبه‌نظامی شیعه عراقی وابسته به ایران، قوات الاهوار الجهادیه، به منظور جذب جنگجو برای جنگ در خاک سوریه.
اعلامیه نخست خطاب به «مجاهدین عراقی» تنظیم شده است و اعلامیه دوم خطاب به «برادران سوری». در حالی‌که در متن فراخوان مخصوص عراقی‌ها هدف «دفاع از مقدسات دینی و جنگ با تروریست‌های داعشی تکفیری» عنوان شده است، در فراخوان مخصوص سوری‌ها «دفاع از مقدسات دینی» به چشم نمی‌خورد و تنها به «جنگ با تکفیری‌های داعشی» اشاره شده است.
یک شماره تماس و یک شماره مخصوص اپلیکیشن واتس‌اپ نیز برای جذب قید شده است(شماره‌‌ها توسط صفحه گزارش جنگ محو شده‌اند)
آگهی جذب نیروی سوری توسط گروه‌های عراقی ممکن است این سوال را مطرح سازد که چرا سوری‌ها زیر پرچم ارتش سوریه نمی‌جنگند. پاسخ این مسئله به دینامیک کنونی جنگ داخلی بازمی‌گردد. تسهیلات و امتیازاتی که ایران برای گروه‌های شبه‌نظامی عراقی خود از ارتش سوریه گرفته است جزو سیاست‌های تشویقی محسوب می‌شوند که مردان سوری بی‌علاقه به جنگ برای ارتش را ترغیب به حضور در میدان جنگ تحت پرچم گروه‌های عراقی کنند.
حقوق خوب و ثابت ماهیانه حدودا ۵۰ هزار لیره (معادل تقریبا ۱۰۰ دلار، به نسبت حدود ۱.۵ تا ۲ برابر سربازان وظیفه ارتش) و خدمت در محل نزدیک به زندگی از امتیازات جنگیدن در گروه‌های عراقی به شمار می‌رود. آنچه مشوقی دیگر به شمار می‌رود آن است که طبق توافقی که ایران با ارتش سوریه منعقد کرده است، جوانان گریخته از خدمت و سربازان فراری از میدان نبرد به شرط حضور در شمار نیروهای عراقی مشمول عفو شده و می‌توانند بدون آن‌که از سوی نیروهای امنیتی سوریه تحت تعقیب قرار گیرند به جنگ در آن جبهه بپردازند.
عامل مهم ترغیب سوری‌ها به جنگیدن در شمار نیروهای شبه‌نظامی(گروه‌های عراقی یا نیروهای سوری دیگر محلی وابسته به ایران موسوم به «نیروهای دفاع محلی») به کارگیری آنان در جبهه‌های درگیری نزدیک به زندگی آنان است. این بر خلاف قانون جاری حاکم بر ارتش سوریه است که سربازان جذب شده را بدون در نظر گرفتن محل زندگی آنان بین جبهه‌ها توزیع می‌کند.
گروه قوات‌الاهوار زیرمجموعه حشد‌الشعبی عراق به شمار می‌رود و زیر نظر «سید منتجب موسوی» (عکس۵: فرمانده برون‌مرزی عملیات در سوریه در برابر تصویر بشار اسد در فرودگاه دمشق در ۱۹ فوریه ۲۰۱۷) و به فرماندهی حاج رضا الفرطوسی(عکس۴؛تصویر او در کنار سید منتجب الموسوی در برابر پرچم ایران در پوستر تبلیغاتی) عمل می‌کند.
از نمونه عملیاتی که این گروه در آن مشارکت داشته است عملیات شمال استان حما در مقابل مخالفان مسلح [ارتش آزاد سوریه/جبهه تحریر‌الشام] است که با بمباران شیمیایی خان شیخون همراه شد.(عکس۳: جنگجویان گروه در کنار سفره‌ی غذا، حما، ۲۶ مارس ۲۰۱۷)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s