ایران و جذب نفر از میان عراقی‌ها برای جنگ در سوریه

نشریه نیویورک تایمز آمریکا در مقاله‌ی مفصلی که اخیرا تحت عنوان «ایران بر عراق فرمانروایی می‌کند؛ پس از آن‌که آمریکا کشور را تسلیم کرد» منتشر کرده است به وجوه مختلف نقش ایران در صحنه‌ی امروز عراق پرداخته است. این مقاله در بخش«دست دراز شبه‌نظامیان» به سیاست سربازگیری ایران و قدرت‌گیری شبه‌نظامیان وابسته در خاک این کشور اشاره کرده است که ترجمه‌ی این بخش در پی‌ می‌آید. ترجمه متن کامل مقاله بعدتر در صفحه گزارش جنگ منتشر خواهد شد.

«برای دهه‌ها، ایران اسلحه و وسائل ساخت بمب را از طریق هورهای جنوب عراق به این کشور قاچاق می‌کرد. مردان جوان از این سو به آن‌ سوی مرز برده و آورده می‌شدند و از خانه‌ی امنی به خانه‌ی امنی دیگر می‌رفتند؛ سربازان جذب شده برای آموزش نظامی به ایران می‌رفتند و سپس به عراق بازمی‌گشتند تا بجنگند. در آغاز دشمن [صدام] حسین بود، بعد‌تر آمریکایی‌ها.
امروز عاملان سپاه پاسداران آشکارا به جذب جنگجو در شهرهای شیعه‌نشین جنوب عراق می‌پردازند. اتوبوس‌های پر از جنگجویان جذب شده به آسانی ایست‌های بازرسی مرزی را، که مقامات [عراقی] می‌گویند عمدتا توسط ایران کنترل می‌شوند، رد می‌کنند تا به پایگاه‌های وابسته در طرف عراق برسند.
در حالی که ایران شبه‌نظامیان را سازماندهی کرده است تا در مقابل دولت اسلامی در عراق بجنگند، آن همچنین ارتشی از جوانان ناراضی عراقی شیعی را سازماندهی کرده است تا به نمایندگی‌اش در سوریه بجنگند.
محمد قدحم، ۳۱ ساله، یکی از آن سربازان روی زمین ایران است که ۳ بار مختلف در سوریه جنگیده است. او می‌گوید هسته اصلی تبلیغات برای جذب عمدتا بر پایه اعتقاد و دفاع از حرم‌های شیعیان در سوریه بنا شده است اما اضافه می‌کند او و دوستانش بیشتر از سر احتیاج به شغل برای اعزام ثبت‌نام کرده‌اند. می‌گوید: «من فقط دنبال پول بودم. بخش اعظم جوان‌هایی که در سوریه دیدم می‌جنگند این کار را برای پول انجام می‌دهند.»
او ثبت‌نام خود را از طریق یک نهاد جذب نیروی سپاه پاسداران در نجف انجام داده‌ است و سپس با اتوبوس از طریق جنوب عراق به ایران فرستاده شده‌ است؛ به جایی در نزدیکی تهران که تعلیمات نظامی را دیده است.

او می‌گوید آنجا افسران ایرانی سخنرانی‌هایی در اشاره به شهادت امام حسین ایراد می‌کنند؛ چهره‌ی شیعی مورد احترامی در قرن هفتم که مرگش بدست یک سپاه قدرتمند سنی رخدادی شد تا شیعه به شکلی معنوی حول آن تمرکز کند. افسران[در پایگاه نزدیک تهران] به آن مردان می‌گویند همان دشمنان شیعه که امام را کشتند هم‌اکنون در سوریه و عراق هستند.
تاکید ایران بر دفاع از اعتقاد شیعی منجر به آن شده است که تعدادی اینجا بدین نتیجه برسند که هدف نهایی این است که یک حکومت مذهبی مشابه آنچه که در ایران است در عراق روی کار بیاید.اما مفهومی با سابقه در اینجا وجود دارد که باعث می‌شود آن مدل در عراق کار نکند؛ جایی که جمعیت سنی محلی بزرگ‌تری با سنت‌ها[ی خاص خود] وجود دارد و روحانیون عراقی در نجف، شامل آیت‌الله‌ العظمی علی السیستانی رهبر سرآمد شیعی جهان، با سیستم ایرانی مخالف‌اند.
اما ایران قدم‌هایی را برداشته است تا این قدرت شبه‌نظامی را به قدرتی سیاسی بدل کند؛ بیشتر مشابه همان کاری که با حزب‌الله در لبنان انجام داد و فرماندهان شبه‌نظامی سازماندهی سیاسی را برای انتخابات پارلمانی سال آینده آغاز کرده‌اند.
در آوریل، قیس الخزعلی، یک فرمانده شبه‌نظامی شیعی، در یک سخنرانی در برابر دانشجویان عراقی کالج علیه امریکا و طرح شرورانه‌ی ترکیه و عربستان سعودی موضع گرفت. سپس مداحی که یکی از اطرافیان آقای الخزعلی بود ایستاد و شروع به ستایش از سرلشکر سلیمانی کرد. برای دانشجویان این ضربه نهایی بود. فریاد‌های «ایران بیرون، ایران بیرون» شروع شد. مشاجره بین دانشجویان و محافظان آقای الخزعلی درگرفت که درست بیرون ساختمان اقدام به خالی کردن خشاب‌هایشان با شلیک تیر هوائی کردند.
مصطفی کمال دانشجویی در دانشگاه القادسیه در دیوانیه در جنوب عراق که در اعتراض شرکت کرده بود می‌گوید «چیزی که واقعا ما را تحریک کرد مداح بود». آقای کمال و دانشجویان همراهش به سرعت متوجه شده‌اند که که ایستادن در مقابل ایران این روز‌ها چقدر خطرناک است. اول مردان شبه‌نظامی شروع کردند به تهدید کردن که آن‌ها را خواهند زد. سپس رسانه‌های خبری وابسته به شبه‌نظامیان به سراغ انان آمدند، عکس‌هایشان را منتشر کردند و آن‌ها را بعثی‌ها و دشمنان شیعه نامیدند. وقتی یک ماشین مرموز در کنار خانه‌ی آقای کمال ظاهر شد مادرش وحشت کرد که مردان شبه‌نظامی آمده‌اند تا پسرش را ببرند. و سپس سرانجام آقای کمال دانشجوی حقوق و سه تن از دوستانش نامه‌ای از دانشکده دریافت کردند که می‌گفت آن‌ها برای یک سال تعلیق شده‌اند. او می‌گوید: «ما فکر می‌کردیم یک مرجع امید داریم و آن دانشگاه است. و حالا ایران اینجا هم نفوذ کرده است»
آقای الخزعلی، که سازمان شبه‌نظامی و سیاسی‌اش عصائب اهل‌الحق عمیقا مرتبط با ایران است، یک تور سخنرانی در فضای باز دانشکده‌های سراسر عراق به راه انداخته است تا تلاش کند حمایت سیاسی عمومی را برای انتخابات سال آینده جلب کند. این مطلب بیم‌ها را افزایش داده است که ایران نه تنها نفوذش را در نظام آموزشی عراق عمیق‌تر کرده است، بلکه همچنین شبه‌نظامیان را به یک سازمان‌های اجتماعی و سیاسی تبدیل کرده است. بیشتر مشابه همان‌کاری که با حزب‌الله در لبنان کرد.
بروان خیلانی، نماینده و عضو کمیته تحصیلات عالی مجلس می‌گوید:«این یک نفوذ و گسترش حوزه تاثیر دیگر از ایران است.ایران می‌خواهد از طریق عراقیان وفادار به خود، جوانان را کنترل کند و به آن‌ها اعتقادات ایرانی بیاموزد.»
*منبع: نیویورک تایمز، ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۷ https://goo.gl/oFX2Yc
*از آرشیو: گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران و جذب جنگجو برای جنگ در خاک سوریه
https://goo.gl/3EK9ts

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s