کمیسیون تحقیق سازمان ملل: حمله شیمیایی به خان شیخون کار حکومت سوریه بوده است

کمیسیون تحقیق حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارش خود که روز گذشته منتشر شد تائید کرده است که حکومت سوریه مسئول حمله با گاز عامل اعصاب سارین به شهرک خان‌شیخون در جنوب ادلب در ۴ آوریل ۲۰۱۷ بوده است.
این نتیجه تحقیقات کمیسیون تحقیق حقوق بشر سازمان ملل ، مستقل از گزارش دو ماه گذشته‌ی کمیته فنی منصوب سازمان ملل متشکل از بازرسان سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی است که در آن نیز حکومت سوریه عامل حمله دانسته شده بود و در این گزارش به نتایج آن نیز استناد شده است.(چکیده‌ی فارسی ۷۸ صفحه‌‌ای در آرشیو صفحه گزارش‌ جنگ: https://goo.gl/yqtuLL) ماه آینده نیز گزارش کمیته مشترک سازمان‌ ملل-سازمان منع گسترش ویژه ارائه به شورای امنیت منتشر خواهد شد.
مطابق آنچه در متن جمع‌بندی گزارش روز گذشته کمیسیون تحقیق آمده است، در چهار سال اخیر پس از حمله بزرگ شیمیایی دمشق(مارس ۲۰۱۳-مارس۲۰۱۷) نیروهای حکومت سوریه ۲۰ بار دیگر از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده‌اند.
حمله شیمیایی به خان شیخون ۸۳ تن (شامل ۲۳ کودک و ۲۸ زن) را کشته است و ۲۹۳ تن دیگر (شامل ۱۰۳ کودک) را مصدوم کرده است.
انچه به عنوان نکته‌ی دیگر در گزارش آمده، نتیجه تحقیقات پیرامون بمباران هوائی درمانگاه خان شیخون پس از حمله شیمیایی است که مصدومین به آنجا منتقل شده بودند. کمیسیون نتیجه گرفته است با توجه به نوع بمب‌های خوشه‌ای به کار رفته، این بمباران هوائی توسط نیروهای حکومت سوریه یا روسیه انجام گرفته است.
ترجمه پاراگراف اصلی بخش نتیجه‌گیری گزارش کمیسیون تحقیق در پی می‌آید:
«کمیسیون دریافته است که ادعاها مبنی بر اینکه حمله هوائی یک انبار تولید مهمات شیمیایی را هدف گرفته یا حمله ساختگی بوده است، توسط اطلاعات جمع‌اوری شده تائید نمی‌شوند. برعکس، تمامی شواهد در دسترس کمیسیون را به این جمع‌بندی هدایت کرده‌اند که زمینه‌های قابل اتکایی وجود دارند که نیروهای حکومت سوریه یک بمب هوائی را که منجر به انتشار سارین شده است در ساعت حدود ۶:۴۵ صبح روز ۴ آوریل پرتاب کرده‌اند. استفاده از تسلیحات شیمیایی به طور ویژه‌ای توسط قوانین بین‌المللی انسانی قدغن شده‌اند. استفاده از سارین در خان شیخون در ۴ آوریل توسط نیروهای حکومت سوریه جنایت جنگی استفاده از تسلیحات شیمیایی و حملات کور به شمار میرود و نقض ممنوعیت استفاده از تسلیحاتی اس که طراحی شده‌اند تا رنج بی‌مورد و جراحت غیرضروری ایجاد کنند. تولید، انبار و استفاده از سارین تخطی از کنوانسیون تسلیحات شیمیایی و قطعنامه ۲۱۱۸ شورای امنیت است.
کمیسیون دریافته است که زمینه‌ی قابل اتکایی وجود دارد که حمله هوائی علیه درمانگاه الرحمه توسط نیروهای حکومت سوریه یا روسیه ترتیب داده شده است. با بمباران درمانگاه الرحمه که آمبولانس‌ها را نابوده کرده است، نیروهای حکومت سوریه و روسیه مرتکب جنایات جنگی هدف قرار دادن عمدی اشیاء محافظ‌ت‌شده و حمله عمدی به پرسنل درمانی و کادر انتقال شده‌اند.»
متن کامل گزارش کمیسیون تحقیق حقوق بشر سازمان ملل https://goo.gl/usQrr2
از آرشیو:
*پرونده حمله شیمیایی به شهرک خان شیخون در صفحه گزارش جنگ(شامل ترجمه‌ها، مقالات، تصاویر و فیلم‌های فارسی منتشره): https://goo.gl/fA7F1j

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s