«کودکان سوری همچنان در مدارس کشتار می‌شوند»

ترجمه مقاله سازمان جهانی دیدبان حقوق بشر(HRW)

«در منطقه‌ی غوطه شرقی در حاشیه‌ی پایتخت سوریه که تحت کنترل مخالفان مسلح دولت قرار دارد، مدارس از ترس آن‌که جنگنده‌های ارتش سوریه و روسیه بمبارانشان کنند بسته شده‌اند. به جای این مدارس تعطیل‌شده، ساکنان محلی مدرسه‌هایی غیررسمی در پناهگاه‌ها به راه انداخته‌اند با این فکر که با این طریق موجب حفاظت بیشتر در مقابل حملات می‌شود. اما این مدرسه‌های پناهگاهی نیز اکنون در حال بمباران شدن هستند.
این هفته، مطابق اعلام گروه‌های حقوق بشری و رسانه‌ای فعال در غوطه شرقی، یک حمله هوایی به شهرک عربین دستکم ۱۵ کودک و ۲ بزرگسال را که در یک مدرسه زیرزمینی پناه‌گرفته بودند کشت . دکتری که اجساد را دیده است لیست اسامی آنان را برای ما فرستاد به همراه ویدیویی که از فرط دلخراش بودن نمی‌توان آن را به اشتراک گذاشت.

مابقی کودکان و مدارس غوطه شرقی همین‌طور تحت حمله بوده‌اند و در اقصانقاط کشور بیش از ۴ هزار مدرسه از ادامه فعالیت بازمانده‌اند، تخریب شده‌اند یا آسیب دیده‌اند. حملات هوایی بوسیله‌ی نیروهای ارتش سوریه مدارس را با بمب‌های هواسوختی و تسلیحات آتش‌‌زای سبک ناپالم هدف قرار داده‌اند. شواهد نشان می‌دهد ائتلاف ارتش روسیه/سوریه برخی مدارس را به عمد هدف گرفته است. حملات خمپاره‌ای گروه‌های مخالف دولت نیز همینطور در مدارس مناطق تحت کنترل دولت به کشتن کودکان منجر شده است.در درون سوریه ۱.۷۵ میلیون کودک از تحصیل در مدرسه بازمانده‌اند درحالی که صدها هزار تن دیگر به کشورهای مجاور پناه برده‌اند.

امروز ائتلافی متشکل از گروه‌های غیردولتی سوری با یک درخواست ساده به ژنو رسیده است: از مدارس سوریه محافظت کنید. این گروه‌ها متوهم نیستند که با این درخواست نیروهای ارتش روسیه/سوریه یکدفعه ارتکاب جنایات جنگی را متوقف کنند، در واقع می‌خواهند هزینه‌ی مهیب حملات به کودکان و مدارس در محاسبه‌ی شرایط دخالت داده شود. آن‌ها از کشورهای دیگر می‌خواهند که بیانیه‌ی « مدارس امن» را امضا کنند؛ تعهدی برای حفاظت از مدارس از حملات و استفاده‌ی نظامی. هرچقدر کشور بیشتری به این معاهده بپیوندد، حکومت‌هایی مثل حکومت دمشق و مسکو منزوی‌تر خواهند شد و شاید روزی سرانجام برسد کودکان سوری بتوانند بدون ترس از آنکه در کلاس درس کشته شوند درس بخوانند.
منبع: سازمان جهانی دیدبان حقوق بشر (HRW)، بیست‌و‌دوم مارس ۲۰۱۸
https://goo.gl/PGiB3o

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s