روایت ماری کالوین، روزنامه‌نگار آمریکایی کشته شده در سوریه در ۶ سال پیش

در پست قبل و در ترجمه مقاله‌ی نشریه وال‌استریت ژورنال، نویسنده به ملاقات خود در حمص سوریه با ماری کالوین در جریان محاصره و بمباران شهر اشاره کرده بود. (https://goo.gl/25zzza) فیلم زیر، با زیرنویس فارسی، آخرین گزارش صوتی کالوین از شهر پیش از مرگ در اثر بمباران هوایی است.
ماری کالوین روزنامه نگار سرشناس آمریکایی از سال ۱۹۸۵ برای روزنامه انگلیسی ساندی تایمز کار می‌کرد و برای تهیه گزارش از جنگ سوریه خود را به حمص رسانده بود. در زمان حمله برای تصرف شهر در محاصره حکومت قرار گرفت و در نوزدهمین روز بمباران هوایی در ۲۱ فوریه ۲۰۱۲ کشته شد. در این بمباران یک عکاس فرانسوی نیز به همراه او جان باخت و سه روزنامه‌نگار و عکاس دیگر زخمی شدند.
از آغاز منازعه در اوایل سال ۲۰۱۱ سیاست رسمی حکومت اسد بر لغو مجوز فعالیت خبرنگاران خارجی و ممانعت از کار روزنامه‌نگاران مستقل قرار گرفت .لذا کنترل رسانه های محلی را در دست گرفته و گزارشگران با تابعیت غیرسوری را نیز اخراج کرده بود و اجازه ورود به کسی نمی‌داد. با این وجود شماری از روزنامه‌نگاران خارجی با قبول خطر و از راه غیر قانونی و قاچاق خود را به سوریه رساندند تا اعتراضات را پوشش دهند. ماری کالوین نیز در آخرین گزارشش برای ساندی تایمز نوشته بود که با کمک یک قاچاقچی راه خود را به حمص رسانده است.
کالوین ۵۵ ساله در طی فعالیت حرفه‌ای‌اش ماموریت‌های متعددی را در جنگ بالکان، چچن، کوزوو ، تیمور شرقی، زیمبابوه و حتی لیبی(در اولین روزهای بهار عربی) گذراند. یکی از چشمانش را ده سال پیش زمانی که از جنگ داخلی سریلانکا گزارش تهیه می‌کرد از دست داده بود. او در تیمور شرقی ،‌سال ۱۹۹۹،‌ در نجات جان ۱۵۰۰ زن و کودک که در محاصره نیروهای اندونزی گیر افتاده بودند نقش داشت و از ترک محل امتناع کرد تا بتواند به گزارش شرایط آنها در روزنامه و تلویزیون ادامه دهد.
در فوریه ۲۰۱۲، کالوین ، سوار بر ترک یک موتور سوار خود را به حمص رساند تا محاصره شهر را پوشش دهد. آخرین گزارشش از شهر شامگاه ۲۱ فوریه بود که در بی بی سی ، کانال ۴، و سی ان. ان. پوشش داده شد. او شرح داده بود که نیروهای دولتی با خشونت شهروندان را تحت حملات هوایی گرفته اند و مردم غیرنظامی را در کوچه و خیابان هم با تک تیرانداز هدف قرار می‌دهند. کالوین که پیش از آن از مناطق جنگی پرشماری گزارش تهیه کرده بود، معتقد بود آنچه در حمص می‌دید از بدترین جنگ و خشونت‌هایی به شمار میرفته که شاهدش بوده است.
صفحه ماری کالوین در CPJ:
https://goo.gl/9ATaEa

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s