«جیغ کشیدم، اما هیچ‌کس نیامد»

ترجمه مقاله نشریه واشنگتن‌پست آمریکا از آخرین گزارش سازمان ملل در شرح ارتکاب تجاوزات جنسی به زنان و مردان در سوریه توسط حکومت بشار اسد

«زنان در سوریه گرو گرفته شده‌اند. این نتیجه‌ای است که شورای حقوق بشر سازمان ملل در گزارش تازه‌ منتشره‌ی خود از اعمال خشونت وحشتناک جنسی علیه مردم سوریه گرفته است. این گزارش نمایی مبهوت‌کننده از جنایات را مستند ساخته و روشی را که نیروهای دولتی سوریه تحت هدایت بشار اسد به طور سیستماتیک از تجاوز و خشونت جنسی به عنوان ابزاری در تحقیر و قربانی کردن دشمنان خود استفاده می‌کنند برجسته کرده است.

ماجراهایی که در این گزارش آمده است بعد از مصاحبه با بیش از ۴۵۰ تن مکتوب شده‌اند و روشی سیستماتیک و وحشتناک از سوءاستفاده جنسی بوسیله‌ی دولت را در جریان حملات به خانه‌ها، در داخل ایست‌های بازرسی و در درون بازداشتگاه‌ها مستند می‌سازند. تجاوز و تحقیر جنسی اشتباهی رخ‌داده در سیستم نبودند، بلکه یکی از مشخصه‌های آن سیستم بودند. طراحی شده‌اند تا مخالفان را بشکنند و ساختار زندگی خانوادگی را نابود کنند. این گزارش روشی از تجاوز را که نیروهای دولتی در حین یورش به خانه‌های مظنون به افراد مخالف از آن بهره می گرفته‌اند مستند کرده است.

همان‌طور که یک زن روایت کرده است:«به خانه‌ام حمله شد… یک افسر امنیتی به من گفت به اتاق بروم و به دنبالم وارد شد.شروع کرد به توهین و گفت که می‌خواهد «مرا بکند» طوری که هیچوقت نتوانم دوباره پاک شوم. جیغ کشیدم اما کسی برای کمک نیامد.»
در برخی موارد، زنان و دختران گفته‌اند که در فضای آزاد مورد تجاوز واقع شده‌اند یا مجبور شده‌اند لخت در خیابان جلوی تانک‌ها راه بروند. یک زن به مصاحبه‌کنندگان گفته است در جلوی برادرش به او تجاوز کردند. زنی دیگر گفته است در جلوی شوهر و سه بچه‌ی جوانش به او تجاوز کرده‌اند. بعضی زنانی که مقاومت کردند کشته شدند یا مجبور شدند مرگ بستگانشان را به چشم ببینند.
در ایست‌های بازرسی دولتی، بویژه در مناطق تحت‌کنترل مخالفان (این تقریبا واقعیتی جاری است که اغلب مسیرها توسط تعدادی افراد کنترل می‌شوند) زنان و دختران از تحقیر‌های مشابهی رنج برده‌اند. گاهی اوقات زنان از گروه‌هایشان جدا شده‌اند و مورد تجاوز قرار گرفته‌اند. یک زن به یاد می‌آورد از داخل یک اتوبوس بیرون کشیده شده و با ۸ زن دیگر به یک خانه منتقل شده‌اند؛ همگی برهنه و زخمی.
حتی زنان مسن نیز در امان نبودند. اغلب هدف «بازرسی بدنی از نقاط حساس» قرار گرفته‌اند. یک زن به یاد می‌آورد که به یک مرکز برده شده و بوسیله‌ی یک شبه‌نظامی مورد ضرب و شتم واقع شده و سینه‌ها و اندام تناسلی‌اش را دستمالی کرده‌اند. یک زن دیگر گفته است که شیء‌ای را وارد اندام تناسلی‌اش کرده‌اند.
با این حال بدترین سوءاستفاده از دختران و زنان در زندان اتفاق افتاده است. همانگونه که گزارش توضیح می‌دهد «هزاران زن و دختر دستگیر شدند، شامل زنان وکیل، روزنامه‌نگار و فعالانی که احساسات ضد دولتی‌شان را بیان کرده بودند. شمار اعظمی از بستگان مرد این زنان پنداشته می‌شدند که هوادار مخالفان هستند یا مظنون بودند که جزو گروه‌های مسلح به شمار می‌روند، به صورت خودسرانه بازداشت شده بودند.»

برای آن زنان و دخترانی که بعضی‌شان ۹ سال سن داشتند، نمایشی از وحشت تدارک دیده شده بود: زنان حامله مورد تجاوز قرار گرفتند. دستکم یکی از مصاحبه‌شدگان در نتیجه‌ی این عمل جنین خود را سقط کرده است.
به هنگام ورود، زنان گاه بصورت جمعی لخت شده و مجبور می‌شدند در مقابل یک جمع چمباتمبه بزنند در حالی که یک افسر مرد انگشتش را وارد آلت تناسلی آنان می‌کرده است. در بازداشت، بسیاری از زنان گزارش تجاوز داده‌اند. بعضی گزارش کرده‌اند که به اندام تناسلی و سینه‌هایشان برق وصل کرده‌اند. دیگران گفته‌اند که مورد تجاوز دسته‌جمعی قرار گرفته‌اند. همگی از وضعیت وحشتناک و کتک‌های مرتب گزارش داده‌اند. طبق گزارش، یک زندانی گفته است یک‌بار این واقعیت که بدنش پوشیده از خون و ادرار و شپش بوده است مانع از تجاوز افسران به او شده است. گزارش یافته است که «افسران نیروهای سوری تنها از اعمال خشونت جنسی علیه زنان و دختران باخبر نبودند.[بلکه] فرمانش را داده‌اند و خود از مرتکبان آن به شمار می‌روند.»

در بازداشتگاه‌ها، مردان نیز از موارد مشابهی رنج برده‌اند. طبق گزارش، چندین تن گفته‌اند که در مقابل دیگر زندانیان تحت تجاوز قرار گرفته‌اند.بعضی گزارش کرده‌اند که در این عمل، از میله‌ها و لوله‌ها بهره گرفته شده است «از قرار معلوم برای سرگرم شدن». دیگران گزارش کرده‌اند که بستگان مذکرشان که مجبور به برقراری ارتباط جنسی با دیگری شده‌اند.
نجات‌یافتگان خشونت جنسی و افسران جدا شده‌ی ارتش سوریه تجاوز به زنان و دختران را، در حین ریختن به خانه‌ها برای بازداشت مردان، مرتبط با تجاوزاتی می‌دانند که به منظور تنبیه شورشیان و برای تحقیر اپوزیسیون انجام شده است. این دست حملات از سال ۲۰۱۵ بدین سو تسهیل شد همزمان با آنکه نیروهای دولتی به حملات هوایی روی آوردند. این‌ها مواردی معدود نبودند بلکه همین‌طور در سطح کشور در درعا، حمص، دمشق و لاذقیه مشاهده شده‌اند.

یک بُعد دیگر گزارش نیز هست که ارزش اشاره دارد: اینکه چگونه این جنایات قربانیانشان را تحت تاثیر قرار داده‌اند. این گزارش یک ارزیابی جدی ارائه می‌دهد از این که زیستن با سنگینی بار قربانی شدن به چه شکل است. گزاش‌هایی از «احساس گناه» و «افسردگی» وجود دارد. زنان و دختران می‌گویند که احساس می‌کنند مایه‌ی سرافکندگی خانواده‌هایشان شده‌اند و برای یک دختر مورد تجاوز واقع شدن بدتر از کشته شدن است. بعضی خانواده‌ها زنان را به خاطر جنایاتی که در حق‌شان شده است طرد کرده‌اند یا مورد سرزنش قرار داده‌اند. بعضی مردها می‌گویند از نظر جنسی ناتوان شده‌اند. احساس می‌کنند «مردانگی‌شان» را از دست داده‌اند و نمی‌توانند به بستگانشان اعتماد کنند از آن‌جا که احساس شرمندگی شدید می‌کنند.
گزارش دریافته است که «شماری از زنان و دختران بعد از آنکه تحت تجاوز قرار گرفته‌اند، دست به خودکشی زده‌اند. ترس از خشونت جنسی… نیروی محرکی است برای خانواده‌ها تا خانه‌هایشان را ترک کنند و به جای دیگر پناه ببرند.»

*منبع: واشنگتن پست، ۱۶ مارس ۲۰۱۸ https://goo.gl/9vX9UH
*متن کامل گزارش ۲۹ صفحه‌ای سازمان ملل متحد در ارتکاب تجاوزات جنسی در سوریه: https://goo.gl/5V9zxA

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s